Znana sieć handlowa wprowadziła innowacyjne opakowanie. Papier z włókien rożnika!
Opakowania mogą być bardziej przyjazne dla klimatu i całego ekosystemu. Przekonuje o tym, znana sieć handlowa, która postanowiła ograniczyć zużycie plastiku i stosować materiały alternatywne, a także sięgnąć po innowacyjne rozwiązania do produkcji papieru!
Opakowanie nowoczesne, opakowanie zdrowe
W miarę jak wzrasta świadomość negatywnego wpływu działalności przemysłowej na klimat i ekosystem, wiele firm decyduje się na przeprojektowanie swoich procesów produkcji, a w tym także produkcji opakowań, aby były bardziej ekologiczne. Sieć handlowa Kaufland, jest jednym z tych podmiotów, które podejmują się także pracy nad nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie opakowań.
Jak podała sieć marka, w ramach strategii Grupy Schwarz REset Plastic, Kaufland regularnie stara się ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych w opakowaniach produktów marek własnych oraz zwiększyć możliwości ich recyklingu.
Jakie innowacje opakowaniowe już zaproponował Kaufland?
Do tej pory sieć m.in. zrezygnowała z plastikowych wieczek w napojach marki K-to go, zastąpiła plastikowe opakowanie patyczków higienicznych bevola w 100 proc. materiałem z papieru czy wyeliminowała kolor czarny, który utrudnia mechaniczną segregację odpadów oraz recykling, w środkach do udrażniania rur, a także środkach piorących marki K-Classic.
W produkcji opakowań Kaufland wykorzystuje także surowce wtórne, przykładem czego jest butelka oleju silnikowego MyProject wykonana w całości z recyklatu. Ostatnio poszukując sposobów na zastąpienie plastiku materiałem alternatywnym, sieć sięgnęła po innowacyjne rozwiązania.
Wspólnym celem - ekologiczne opakowanie
Podczas prac nad nowymi rodzajami opakowań Kaufland zdecydował się na połączenie sił ze spółką Grupy Schwarz – PreZero, która zajmuje się gospodarką odpadami oraz należącą do PreZero marką OutNature. Tej ostatniej udało się w procesie biotermicznym wykorzystać włókna rożnika, jako nową podstawę do produkcji materiałów opakowaniowych.
Roślina niczym drzewo. Za to, tania i szybka!
Według opisu przekazanego przez sieć handlową, rożnik jest rośliną, która wyróżnia się wieloma cechami, które w produkcji papieru czynią ją surowcem bardziej przyjaznym dla środowiska niż konwencjonalne drewno. W porównaniu z drzewami, które rosną przez wiele lat, rożnik w ciągu roku odrasta do wysokości 3,5 m.
Duże zdolności regeneracyjne rośliny i ich wykorzystanie w przemyśle opakowaniowym pozwala oszczędzić miazgę drzewną w produkcji papieru i chronić populację drzew. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu rożnik pobiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze z gleby i nie wymaga nawozów sztucznych. Zapobiega to wypłukiwaniu azotanów z wód gruntowych, a rezygnacja ze sztucznych nawozów przyczynia się również do zachowania żyznej warstwy próchnicznej.
Ponadto w przeciwieństwie do obróbki drewna w przypadku pozyskiwania włókien z rożnika nie stosuje się substancji chemicznych. Podczas, gdy część włókna jest przetwarzana na materiał opakowaniowy, inna część może posłużyć do wytworzenia biogazu i energii bez dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Co więcej, papier pozyskany z włókien rożnika nadaje się w całości do recyklingu.
Łosoś opakowany papierem z rożnika
Jak podał Kaufland, innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane do pakowania porcji łososi K-Bio, co uczyniło ten produkt jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska i stanowi uzupełnienie ekologicznego pochodzenia artykułu o zrównoważone opakowanie. Łososie K-Bio z hodowli ekologicznej są dostępne w sklepach Kaufland w całej Polsce.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: