Znaczek "200 lat latarni morskiej Rozewie" z bonusem z poliwęglanu!
Jest gratka dla kolekcjonerów! 200 lat latarni morskiej Rozewie z wydaniem specjalnym w wersji z poliwęglanu! O szczegółach dowiesz się z artykułu!
Poczta Polska z niespodzianką marynistyczną
Latarnie morskie mają swoje grono zagorzałych wielbicieli. Kolekcjonerzy, maryniści, filateliści i wielu innych miłośników historii, nie tylko wymieniają się fotografiami, starymi widokówkami, wiedzą o latarniach, ale także kolekcjonują pamiątki rzeczowe oraz znaczki pocztowe z wybranych wież nawigacyjnych zwanych latarniami morskimi. Otrzymaliśmy właśnie informację, która potwierdza nasze przypuszczenia, że będzie okazja do nowych zakupów!
Wyjątkowa emisja filatelistyczna
W ofercie filatelistycznego sklepu internetowego i wybranych sklepach filatelistycznych Poczty Polskiej pojawiło się bowiem wyjątkowe wydawnictwo emisji "200 lat latarni morskiej Rozewie”. Folder składa się z dwóch bloczków: tradycyjnego i poliwęglanowego z ograniczonym nakładem wynoszącym 8 tysięcy sztuk!
Znaczek pocztowy z poliwęglanu
Nietypowa, kolekcjonerska emisja znaczka wykorzystuje technologię poliwęglanową. Umieszczony w tworzywie układ elektroniczny zawiera antenę, mikrochip NFC i źródło światła w postaci microled. Dzięki czemu podświetlenie znaczka możliwe jest w trakcie zbliżenia go do każdego czytnika RFID w standardzie HF/ NFC. Są to wszystkie czytniki biurkowe, przemysłowe, terminale płatnicze, telefony z funkcjonalnością NFC - podaje Poczta Polska w komunikacie.
Projekt waloru przedstawia latarnię na Rozewiu na tle stanowiącym fragment morskiej mapy nawigacyjnej nr 151 Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz widok na okolice Rozewia. Latarnia z aparatem Fresnela I klasy i wiązka światła w urządzeniu optycznym, które używane było w latach 1866–1910 r., zostały pokazane na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC).
Z kolei znaczek w wersji tradycyjnej został wydany na papierze z mikrodrukiem widocznym pod lupą. Autorem znaczka jest Andrzej Gosik.
Latarnia w Rozewiu - piękna historia
Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu to najbardziej znana polska latarnia morska i najstarsza tego typu budowla na naszym wybrzeżu. Latarnię uruchomiono w dniu 15 listopada 1822 r. Na kamiennej wieży latarni zainstalowano wtedy 15 zasilanych olejem rzepakowym lamp Arganda, które świeciły światłem stałym.
Po 44 latach źródło światła zmodernizowano na aparat Fresnela I kl. Światło elektryczne wprowadzono w 1910 r. i od tego czasu utrzymuje swój charakterystyczny 1 błysk co 3 s. Latarnię dwukrotnie podwyższono: o 5 metrów w 1910 r. i o 8 metrów w 1978 r.
Dziś po wielu zmianach i ulepszeniach latarnia w Rozewiu używa aparatu obrotowego wyposażonego w zestaw 12 lamp LED dalekiego zasięgu. W Rozewiu, prócz latarni z 1822 roku, jest jeszcze inna latarnia uruchomiona w 1875 roku i wyłączona w 1910 roku. Latarnie przez 35 lat wspólnie świeciły na cyplu rozewskim.
O projekcie emisji "200 lat latarni morskiej Rozewie”
Jak podaje Poczta Polska, projekty opisywanej emisji filatelistycznej powstały w ścisłej współpracy z Apoloniuszem Łysejko – Wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.
Informacje techniczne:
- Format przed złożeniem: 630 x 297 mm.
- Format po złożeniu: 210 x 297 mm.
- Nakład: 8000 szt.
- Cena: 61,50 zł.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: