Zioła w ogrodzie. Czas na działanie!

Ciepło, coraz cieplej. Za rogiem już wiosna! Przyszedł czas na zainteresowanie się ziołami, które chcielibyśmy widzieć dekoracyjnie rosnące na naszych działkach, w naszych ogrodach, a później zasmakować ich w rozmaitych potrawach, nalewkach, sokach, przetworach!

Zioła na Start! Już czas na otwarcie nowego sezonu w naszym ogrodzie
Sezon uprawy ziół możemy rozpocząć już w marcu. Źródło: Adobe Stock
Реклама

Spis treści 
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie
Zioła lubią glebę przepuszczalną
Rozmaryn - najpierw w doniczce
Bazylia i majeranek
Wybieramy sadzonki lub nasiona
Jakie miejsce wybrać na ziołowy zakątek?
Nie mieszamy roślin jednorocznych i wieloletnich
A może zioła ze skalniaka?
Zapowiedź

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie

Do najpopularniejszych i łatwych w uprawie, znanych ziół należą m.in. pietruszka, szczypiorek, szałwia lekarska, tymianek, mięta, lubczyk. Są też inne ziołowe niespodzianki. Wykorzystywana nie tylko do odstraszania ślimaków, mrówek i komarów pożyteczna lawenda, czy doskonale podnoszące smak potraw, nie tylko rodem z kuchni śródziemnomorskiej bazylia, rozmaryn, estragon, czy oregano, które oprócz możliwości smakowych nadają miejscom, w których rosną na naszej działce lub w naszym ogrodzie walory ozdobne i oczywiście zapachowe

Zioła lubią glebę przepuszczalną

Zwykle, nowy sezon sadzenia ziół można zacząć już w połowie marca. Gdy gleba na działce lub w ogrodzie będzie już dostatecznie miękka możemy wyznaczyć odpowiednie miejsce na nasz ziołowy zakątek.

Zasadniczo większość ziół, do których należy m.in. koper, pietruszka, kolendra, kminek, czy np. ogórecznik zadowoli się glebą przepuszczalną i niezbyt żyzną. Te zioła możemy wysiać bezpośrednio do gruntu. Z kolei zioła takiej jak, majeranek, bazylia, anyż lub cząber potrzebują przygotowania rozsady. 

Rozmaryn - najpierw w doniczce

Aromatyczne, wiecznie zielone krzewy rośliny o wielu właściwościach zdrowotnych i leczniczych - rozmarynu warto sadzić najpierw w doniczkach i wystawiać na zewnątrz po ustaniu przymrozków, pamiętając, że krzewy rozmarynu dorastają do 2 m wysokości. 

Bazylia i majeranek

W okolicy drugiej połowy marca można już przygotować rozsadę ziół ciepłolubnych np. bazylii i majeranku. Na początku kwietnia można wysiewać i sadzić do gruntu większość wytrzymałych ziół. 

Wybieramy sadzonki lub nasiona

Aby uzyskać z naszej uprawy aromatyczne zioła trzeba kupić odpowiedni materiał wyjściowy. Osoby, które zaczynają przygodę z ziołami mogą skorzystać z zakupu sadzonek roślin ziołówych w dobrym sklepie ogrodniczym, w którym będą mogły zaznajomić się z warunkami i sposobami uprawy konkretnej rośliny. 

Jakie miejsce wybrać na ziołowy zakątek?

Nasz ziołowy zakątek można ulokować w osłoniętym od wiatrów, zacisznym miejscu w ogrodzie. Warto wybrać stanowiska osłonięte od wiatru, ale z dostępem do światła słonecznego. Nie przeszkadza, to, jeśli zioła spróbujemy posadzić na wydzielonej rabatce warzywnej lub kwiatowej

Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uprawę mieszaną, czy jednorodną - przy sadzeniu różnych ziół obok siebie musimy zadbać, aby poszczególne gatunki trzeba pogrupować według wysokości wzrostu, aby się wzajemnie nie zacieniały. Na małej działce można zacząć przygodę z ziołami od skromnego, małego wycinka powierzchni pamiętając, że ważny jest umiar. Nie warto planować uprawy zbyt wielu roślin na ziołowych rabatkach, ponieważ nie damy rady ich wszystkich wykorzystać podczas sezonu. Zwykle na rabatkach o powierzchni dwóch metrów kwadratowych sadzi się około 15 do 20 roślin. 

Nie mieszamy roślin jednorocznych i wieloletnich

Zasadniczo zioła jednoroczne oraz dwu- i wieloletnie nie powinny rosnąć obok siebie. Pamiętając o tym, sadzimy zioła jednoroczne oddzielając je od sadzonek ziół wieloletnich. Poza tym gatunki ziół jednorocznych doskonale i bardziej obficie będą wzrastały nam na stanowiskach, zmienianych w każdym, kolejnym roku. 

Z wyborem ziół wieloletnich też nie będziemy mieli kłopotu. W dobrych sklepach ogrodniczych można zasięgnąć porady, które gatunki ziół wieloletnich "lubią" swoje towarzystwo. Zwykle zioła wieloletnie, które można sadzić razem to np.

  • szałwia, oregano, cząber;
  • estragon, szczypiorek, tymianek, szałwia, melisa;
  • rozmaryn, bazylia.

A może zioła ze skalniaka?

Nasz ziołowy zakątek możemy stworzyć również na niewielkim skalniaku w naszym ogrodzie. Interesujący wizualnie, dekoracyjny efekt to nie jedyna korzyść tego pomysłu. W skalniaku zioła nie będą "zagłuszane" przez chwasty, a kamienie będą oddawać glebie swoje ciepło. W naszym skalniaku może dobrze udać się uprawa np.:

  • tymianku,
  • oregano,
  • rozmarynu,
  • lawendy
  • szałwii,
  • cząbru.

Zapowiedź

Wraz z nowym sezonem nadchodzi czas intensywnego wykorzystania różnych narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. W kolejnym odcinku "Poradnika ogrodnika" zobaczymy, jakie narzędzia i akcesoria ogrodnicze mogą się nam przydać wiosną w ogrodzie, i gdzie będzie można je tanio kupić. Zapraszam!

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама