Z jakiego materiału są najlepsze kurtki przeciwdeszczowe?
Najlepsze charakteryzują się maksymalną wodoszczelnością i jednocześnie – możliwie wysoką oddychalnością. Kurtki przeciwdeszczowe, bo o nich mowa muszą zapewniać użytkownikom pełną ochronę w obliczu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto zatem wiedzieć, z jakiego materiału są najlepsze kurtki przeciwdeszczowe. Przeczytaj poniższy poradnik i nie kupuj w ciemno!
Wybór odpowiedniego materiału, a więc – dopasowanego do warunków, jakie stawia przed Tobą wybrany rodzaj aktywności i bieżące warunki atmosferyczne (pamiętaj, że w górach, zwłaszcza w wyższych partiach, pogoda jest naprawdę zmienna!) ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowanej odzieży. Poznaj charakterystykę najczęściej wykorzystywanych tkanin i sprawdź, jakie korzyści zagwarantuje Ci każdy z rodzajów.
Folia, nylon i poliester – nie tylko dla turystów amatorów
Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie konieczności prawidłowego ubierania się na wycieczki outdoorowe, zwłaszcza te w wyższe partie gór, foliowe pelerynki (w których część z nas będąc dzieckiem przemierzała górskie szlaki) wyszły z powszechnego użycia. Coś jednak po sobie pozostawiły – płaszcze z grubej folii. Niestety – takie rozwiązanie, chociaż jest praktyczne, nie jest funkcjonalne. Owszem, kurtka z tworzywa sztucznego zabezpieczy Cię przed deszczem, jednocześnie jednak – nie pozostawi na Tobie suchej nitki – tym razem od potu.
Alternatywą dla foliowych płaszczy mogą być okrycia wierzchnie z nylony i poliestru. Najczęściej są to poncza i peleryny. Wciąż nieidealne, jednak wyposażone w otwory wentylacyjne, znacząco poprawiające cyrkulację powietrza sprawdzają się na krótkich i mniej wymagających trasach. Ze względu na luźny krój (który pozwala zabezpieczyć również plecak), nie nadają się na szlaki, na których musisz zmierzyć się z łańcuchami.
Membrana – materiał wykorzystywany w kurtkach przeciwdeszczowych
Obawiasz się, że kurtki przeciwdeszczowe nie mogą być komfortowe? Nic bardziej mylnego, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model wyposażony w membranę, czyli materiał pełen mikroskopijnych porów. Wynaleziony w latach 60. XX wieku, nie pozwala na przenikanie wody, jednocześnie jednak – przepuszcza parę wodną.
Membrana zapewnia wysoką wodoodporność (nie należy jej mylić z wodoszczelnością!) i jednocześnie – możliwie wysoką oddychalność. Wykorzystywana w kurtkach typu hardshelle, zapewnia doskonałą ochronę przed wilgocią przy równoczesnym zachowaniu komfortu. Takie rozwiązanie charakteryzuje zarówno kurtki przeciwdeszczowe damskie, jak i męskie.
Softshell – czy jest wodoodporny?
Wielu zastanawia się, czy w opozycji do kurtek typu hardshell mogą sięgnąć po modele uszyte z softshell’u. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od odzieży outdoorowej.
Softshell jest lekki, bardziej komfortowy i wiatroszczelny, jednocześnie jednak – nie jest wodoodporny. Przed wilgocią przez pewien czas będzie chroniła Cię warstwa impregnacji.
Kurtki wiatrówki – wiatroszczelność kosztem membrany
Najmniej odporne na wilgoć i jednocześnie – najbardziej odporne na wiatr są kurtki powszechnie nazywane wiatrówkami. Pozbawione membrany, charakteryzują się niską wagą i… mogą chronić przed lżejszymi opadami. Wszystko dzięki gęstej strukturze wykorzystanej tkaniny, dodatkowo wspieranej impregnacją.
Kurtka to nie wszystko!
Ważne będą także buty trekkingowe dla kobiety - jak wybrać odpowiednie? Najlepiej – kierując się wymaganiami, jakie stawia przed Tobą planowany szlak, porą roku i przewidywaną pogodą. Znaczenie ma również Twój poziom zaawansowania i prognozowana długość marszu.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: