Wiesiołek dwuletni - zdrowie z natury

Wiesiołek dwuletni - bylina o zadziwiających właściwościach rośnie tuż obok nas, na wyciągniecie ręki. Może warto posadzić ją także w naszym ogrodzie.

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock
Реклама

Spis treści
Skąd pochodzi wiesiołek?
Codzienne widowisko
Zdrowie w oleju z nasion wiesiołka
Dla skóry, włosów i paznokci
Jak zażywać olej z wiesiołka?

Skąd pochodzi wiesiołek?

Roślina została przywieziona do Europy z Ameryki Północnej w XVII wieku i szybko się zaaklimatyzowała w nowej ojczyźnie. Wiesiołek dwuletni o łacińskiej nazwie Oenothera biennis jest silnie rozrastającym się krzewem o mocnym korzeniu i pięknych, żółtych i rozgałęziających się kwiatostanach. Może rosnąć do wysokości nawet 2 m. Wiesiołek lubi gleby suche i, co dla nas jest dobrą informacją, świetnie daje sobie radę na mało żyznych glebach ogrodowych. Nie może tylko być sadzony w miejscach zacienionych i wilgotnych, ta roślina po prostu kocha słońce. A posadzić go warto!

Codzienne widowisko

Każdego dnia latem, gdy nadejdzie zmierzch możemy oglądać codzienne widowisko, którego głównym aktorem jest nasz wiesiołek. Jego żółte kwiaty błyszczące w księżycowej poświacie w ciągu chwili otwierają się, a roślina zaczyna wydzielać wokół siebie słodkawy aromat. Rankiem kielichy kwiatów zamykają się na powrót, by czekać w uśpieniu do kolejnej nocy. To zjawisko powtarza się każdego dnia w letnie dni i trwa od czerwca do września. W czasie tych conocnych, kwietnych pląsów wiesiołek wytwarza nasiona, które obecnie wykorzystuje się do pozyskiwania z nich oleju bogatego w wiele składników zdrowotnych. 

Zdrowie w oleju z nasion wiesiołka

Dawniej na stołach można było znaleźć rozmaite potrawy, w których wykorzystywane były jedynie liście kwiatów wiesiołka, jego pędy i korzeń. Służyły np. do przyrządzania różnych potraw, czy jako dodatek do sałatek. Obecnie wiemy, że to nasiona wiesiołka są prawdziwą skarbnicą dla naszego zdrowia, w postaci tłoczonego z nich oleju o pięknej złotej barwie. 

  • Olej z nasion wiesiołka zawiera m.in. kwasy tłuszczowe omega-6 wspomagające leczenie schorzeń układu nerwowego, hormonalnego, systemu odpornościowego. Ma pozytywny wpływ na przemianę materii i jest świetnym elementem zdrowej diety dla osób dbających o linię i tych, którzy lubią liczyć spożywane kalorie w procesie redukcji masy ciała. 
  • Badania chemiczne związków zawartych w oleju z nasion wiesiołka wykazały, że zawiera on także kwas gamma-linolenowy tzw. GLA, który działa przeciwzakrzepowo i odmładzająco. 
  • Wyciągi z tej rośliny są podawane w leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego, obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ciśnienie tętnicze, są składnikiem w leczeniu cukrzycy, ale także migreny, astmy, zapaleń stawów, alergii.
Olej z wiesiołka bogaty w związki nienasyconych kwasów tłuszczowych
Olej z wiesiołka można dodawać do różnych potraw w postaci czystej, albo przyjmować w postaci kapsułek. Fot. Adobe Stock

Dla skóry, włosów i paznokci

Prawdziwe dobrodziejstwo tej rośliny dla człowieka objawia się wszechstronnym działaniem leczniczym jej składników. Olej z wiesiołka bogaty w związki nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerały, takie jak np. cynk, fosfor, wapń, selen, czy witaminy E i F znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków. Są to różne maseczki, kremy, szampony, peelingi  i inne preparaty poprawiające stan naszej skóry, także spowalniające procesy jej starzenia. Preparaty z nasion wiesiołka podaje się również na lepszy wzrost włosów i paznokci oraz w przypadku leczenia różnego rodzaju egzem. 

Jak zażywać olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka można dodawać do różnych potraw w postaci czystej, albo przyjmować w postaci kapsułek. Warto wiedzieć, że tak, jak w przypadku innych olejów mających właściwości zdrowotne np. oleju z czarnuszki, oleju lnianego i wielu innych, trzeba spożywać ten olej wyłącznie na zimno. W sklepie pytajmy zawsze o olej nierafinowany, tłoczony na zimno i naturalny, bez dodatków. Olej z wiesiołka dla widocznych efektów warto spożywać regularnie. 

Za tydzień wejdziemy do ogrodów zielonych, spróbujemy samodzielnie zaprojektować kształty roślin i poznamy kilka zasad ozdobnego cięcia krzewów. Zapraszam!

Przeczytaj także: Wodne plenery w ogrodzie

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Статті

Блог

Реклама