Świąteczne i karnawałowe zwyczaje w Południowym Tyrolu. Może jeszcze w tym roku ...?
Gdy zapragniemy spędzić święta w aktywny sposób, poznając przy okazji lokalne zwyczaje związane z tradycją bożonarodzeniową, możemy wybrać się do Południowego Tyrolu. To najbardziej na północ wysunięta część Włoch, której stolicą jest miasto Bolzano, zwane też Bozen. To tylko 1250 km od Warszawy i 970 km do Krakowa!
Kiedy już spadnie śnieg
Gdy pierwszy śnieg zakrywa południowotyrolskie wzgórza, wydawać by się mogło, że zaraz nastanie wszechogarniająca cisza. Tymczasem zima w tym regionie pełna jest niespodzianek. Miejscowe tradycje przechodziły z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu nawet obecnie Święta Bożego Narodzenia i karnawał zespajają się z tradycją dawnych obyczajów.
Jeśli chcesz się przekonać czym są „Klöckeln” i „Egetmannumzug” – nie ma nic prostszego – wystarczy zatrzymać się na jednej z farm oznakowanych marką Roter Hahn – goście rodzinnych gospodarstw agroturystycznych zawsze są blisko regionalnych wydarzeń.
Alpejski Adwent i Boże Narodzenie
Przygotowania do obchodów Świąt Bożego Narodzenia zaczynają się w Południowym Tyrolu kilka tygodni wcześniej w Adwencie. Ulice i budynki są zdobione kolorowymi światełkami, a we wnętrzach domów i kościołach ustawiane są jodłowe wieńce ze świecami.
Na rynkach pojawiają się jarmarki, wypełniając miasteczka zapachem grzańca zwanego tutaj vin brule, jabłkowego strudla i świątecznymi melodiami. W niektórych miejscowościach panuje też moda na kalendarze adwentowe z wykorzystaniem fasad budynków – każdego dnia odsłaniane jest okno z kolejnym obrazkiem.
Przebierańcy - Klöckeln
W dolinie Sarntal przetrwał znany już w XVI w. zwyczaj Klöckeln. W dialekcie klöckeln oznacza tyle co pukać, stukać. Podczas trzech adwentowych czwartków grupy hałasujących przebierańców chodzą od domu do domu, śpiewając i zbierając datki. Podczas wizyty śpiewają dwie pieśni: Klöckellied oraz Danklied - pieśń dziękczynna.
Domowa atmosfera
Domowa atmosfera czy aromat świątecznych wypieków sprawiają, że goście mogą poczuć autentyczną, południowotyrolską aurę tych, jedynych w roku Świąt. Aromatyczne, domowe jedzenie z produktów uzyskanych z własnego gospodarstwa oraz niesamowite widoki gwarantują wyjątkowo udany zimowy wypoczynek. Jeśli przyjedziemy w okresie Bożego Narodzenia, być może trafimy nawet na wspólne kolędowanie z gospodarzami!
Świąteczne potrawy
Czym byłoby świętowanie bez wspaniałego jedzenia? Stoły farm i gospód spod znaku uginają się od pysznych wyrobów: wędlin, specku, serów, przetworów i soków z domowych ogródków, pieczywa czy nawet wina z własnych winnic. Do szczególnie polecanych zimowych przysmaków należy chlebek z bakaliami Zelten, strudel z jabłkami słynny Apfelstrudel i ciasteczka: Linzer Augen, Mostkekse, Vanillekipferl.
Wiele gospodyń chętnie dzieli się swoimi kulinarnymi umiejętnościami – jeśli chcemy poznać sekrety południowotyrolskiej kuchni, wystarczy, że dołączymy do wspólnej dekoracji pierników czy pieczenia świątecznych ciast.
A może na jarmark?
Mieszkańcy Południowego Tyrolu cenią sobie lokalne produkty domowej roboty. Na jarmarkach można kupić regionalne ciasta, miody czy wełniane swetry, ale także ręcznie rzeźbione produkty z drewna czy niezwykle popularne w okolicy szopki. Gdy jednak same zakupy nie wystarczą, warto przyjrzeć się regionalnemu rzemiosłu - tak po prostu - "z pierwszej ręki".
Niektórzy gospodarze zrzeszeni w Roter Hahn są rzemieślnikami i chętnie opowiadają o sposobach wytwarzania swoich wyrobów. Na ich farmach goście, poza komfortowymi noclegami, mogą uczestniczyć w warsztatach rękodzieła – warto wykorzystać czas i nauczyść się np. strugania drewna, zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Wśród dostępnych kursów znajduje się między innymi:
- rzeźbienie w drewnie,
- przygotowywanie figurek z siana,
- filcowanie,
- zdobienie obrusów.
W karnawale
Różne zwyczaje związane z kanawałem są "oczkiem w głowie" mieszkańców Południowego Tyrolu, którzy z dumą pielęgnują swoją kulturę. Gospodarze nie tylko sami biorą udział w miejscowych wydarzeniach, ale i chętnie opowiadają o historii swoim gościom. Jednym z ważniejszych karnawałowych zwyczajów jest Egetmannumzug (pochód Egetmanna) w Tramin. W osobliwej paradzie podążają przebierańcy – za postaciami ze zwierzęcymi maskami jedzie w weselnym powozie Egetmann Hansel, tytułowa postać orszaku.
Z kolei w Prad, w Stilfserjoch w Tłusty Czwartek obchodzony jest Zusslrennen. W trakcie pochodu przebierańcy „Zussln” w białych strojach z przyczepionymi kolorowymi kwiatami przeganiają odgłosami dzwonków zimowe demony.
Aby przepędzić zimę kultywowana jest też tradycja zwana Scheibenschlagen, znana zwłaszcza w górnej części regionu Val Venosta. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu z Mals wyrusza pochód na pobliskie wzgórze, gdzie rozpalane jest ognisko. Mieszkańcy rozżarzonymi kawałkami drewna malują w powietrzu ogniste kręgi, przepędzając tym zimę.
Co to jest Roter Hahn?
Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie gospodarstwa są oznaczone charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: