Samochód bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Czy do prowadzenia tak zwanych mini samochodów jest konieczne posiadanie prawa jazdy? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie przepisy obowiązują w rzeczywistości, oraz jakie wymagana muszą spełnić mini samochody.

Реклама

Samochód bez prawa jazdy — tak, ale nie do końca

Mini samochód to lekki pojazd charakteryzujący się niską masą około 350-550 kg, niewielkim silnikiem spalinowym o pojemności zwykle mniejszej niż 50 cm³ lub mocy elektrycznej niższej niż 4 kW. Jego maksymalna prędkość nie może przekraczać 45 km/h. W praktyce są to małe samochody zbliżone charakterystyką do motorowerów, którymi wbrew powszechnej opinii nie da się jeździć bez prawa jazdy!

Prawdą jest, że do ich prowadzenia nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii B, ale każdy pojazd mechaniczny wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Tak też jest w przypadku mini samochodów. Oto jakie kategorie konieczne są do prowadzenia małych pojazdów mechanicznych:

  • AM – pozwala na prowadzenie pojazdu, o parametrach określonych w europejskiej kategorii L6e: masa własna do 350 kg, napędzany silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3, może być również elektryczny o mocy do 4 kW i rozwijać maksymalną prędkość do 45 km/h;
  • B1 – z tą kategorią można prowadzić pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, którego masa nie przekracza 550 kg dla przewozu rzeczy i 400 kg do przewozu osób. Oczywiście kategoria ta pozwala także na prowadzenie pojazdów oznaczonych symbolem L6e.

W jakim wieku można uzyskać takie uprawnienia? Ze względu na ograniczenia osiągów mini samochodów, ich prowadzenie dozwolone jest już nawet od 14 roku życia. Dotyczy to uzyskania uprawnień kategorii AM. W przypadku kategorii B1 wymagany wiek w momencie przystąpienia do egzaminu państwowego to ukończone 16 lat.

Samochód bez prawa jazdy kategorii B – zalety i wady

Tego rodzaju pojazdy są często postrzegane jako rozwiązanie tymczasowe do czasu uzyskania prawa jazdy kategorii B, ale takie auta mają wiele zalet: 

  • niskie spalanie – nawet na poziomie 3 litrów na 100 kilometrów. Ma to pozytywny wpływ na koszty eksploatacji pojazdu;
  • szeroki wybór modeli na rynku – jeśli szukasz używanego pojazdu, na portalach ogłoszeniowych znajdziesz wiele ciekawych modeli. Także w salonach dostępne są nowe samochody z tego segmentu;
  • łatwe prowadzenie – manewrowanie w wąskich uliczkach, czy też na zatłoczonych parkingach, nie stanowi wyzwania dla tej grupy samochodów.

Oczywiście, auta takie mają także wady, o których warto pamiętać przed zakupem:

  • zakaz wjazdu i poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach;
  • ograniczenie prędkości do 45 km/h – a jeżeli pojazdem takim przewożone jest dziecko do lat 7, prędkość maksymalna nie może przekroczyć 40 km/h;
  • obowiązek noszenia kasku – jeżeli pojazd nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, zarówno kierowca, jak i pasażer muszą nosić kask, niezależnie od tego, czy nadwozie jest otwarte, czy zamknięte.

Samochody bez prawa jazdy. Podsumowanie

Pojazdy nie wymagające uprawnień kategorii B to ciekawe rozwiązanie. Mogą z nich skorzystać nastolatkowie, którzy marzą o własnym środku lokomocji oraz osoby, poszukujące oszczędnych w eksploatacji samochodów. Pamiętaj, że takie auta także muszą mieć ubezpieczenie OC. Warto kupić również dobrowolne Autocasco. W celu skorzystania z oferty zapraszamy do kontaktu z agentem współpracującym z LINK4 lub z naszą infolinią, pod numerem 22 444 44 44. Jeśli szukasz rozwiązania online, sprawdź nasz Kalkulator OC na stronie LINK4.pl. Dzięki niemu obliczysz wysokość składki i poznasz zakres ochrony danej polisy!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама