Podnieś komfort swojego snu: Wszystko, co musisz wiedzieć o materacach nawierzchniowych
Masz problemy z wysypianiem się? Po przebudzeniu nie czujesz się zregenerowany, pojwiają się bóle głowy lub ciała, coraz częściej dopada się rozdrażnienie i trudności z koncentracją? Wszystkie te objawy mogą mieć jedną przyczynę: niewygodna powierzchnia spania. Czasami nie mamy jednak możliwości zakupu nowego łóżka i drogiego materaca. W takiej sytuacji wyjście, które – przynajmniej na jakiś czas – przyniesie nam poprawę komfortu życia, jest materac nawierzchniowy.
Wygodny sen jest ważniejszy niż myślisz
Czy wiesz, że przesypiamy około 30% naszego życia? Wiele osób traktuje sen „po macoszemu”, nie dbając o jego odpowiednią długość oraz sam komfort wypoczynku. Tymczasem higiena snu nie jest żadną fanaberią – to jak się wysypiamy i na jakiej powierzchni śpimy, będzie realnie wpływało na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i umysłowe. Wiele uprzykrzających życie dolegliwości, takich jak, chociażby bóle głowy, bóle kręgosłupa czy problemy z nauką i zapamiętywaniem. Dlatego właśnie warto zadbać o właściwy komfort snu i traktować go jako inwestycję w zdrowie.
Nie zawsze możemy sobie jednak pozwolić na zakup komfortowego łóżka i dopasowanego materaca: ograniczać nas może brak miejsca, budżet lub inne czynniki. Czy to oznacza, że jesteśmy na dłuższy czas skazani na nocną niewygodę? Na szczęście nie! Nie każdy wie, że aby doraźnie poprawić wygodę swojego miejsca spania, można zastosować materace nawierzchniowe.
Czym są materace nawierzchniowe?
Materace nawierzchniowe (zwane także materacami nakładkowymi lub topperami) stanowią formę nakładki, którą umieszcza się na aktualnej powierzchni spania. Jak rozpoznać, że pora zastanowić się nad jego zakupem? Jeśli Twój aktualny materac zaczął ulegać drobnym odkształceniom albo po prostu nie zapewnia oczekiwanego komfortu to znak, że pora działać!
Zakup materaca nawierzchniowego jest dobrym pomysłem także w pewnych „nagłych” życiowych sytuacjach, takich jak zmiana masy ciała czy uraz ortopedyczny, który wymaga szybkiej zmiany podłoża, na którym śpimy. Topper pozwala szybko i przede wszystkim skutecznie zapewnić wygodę i należyte podparcie. Można się nawet spotkać z sytuacją, w której osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców zabierają ze sobą swoje toppery na wakacje, aby w hotelowym łóżku nie spało im się gorzej niż we własnym domu.
Stosowanie materacy nawierzchniowych jest proste. Wystarczy je po prostu położyć na swoim łóżku i… gotowe! A czy nadają się one tylko do tradycyjnych łóżek? Nie! Jeden z większych polskich producentów, sklep Materace Dla Ciebie, oferuje materace nakładkowe pasujące także na inne meble, takie jak tapczany, kanapy czy wersalki.
Ile kosztują materace nawierzchniowe?
Materace nawierzchniowe są przeważnie tańsze od „pełnowymiarowych” materacy stosowanych na łóżka. Cena najtańszych modeli o właściwościach ortopedycznych może rozpoczynać się już od 400/500 zł, z kolei najdroższe toppery to koszt 1500-2000 zł. Ceny zależą od rodzaju komponentów wykorzystanych przy produkcji oraz wielkości materaca.
Materace nawierzchniowe są tańsze, gdyż stanowią głównie uzupełnienie aktualnej powierzchni spania i powinny być traktowane jako rozwiązanie tymczasowe, gdy nie mamy chwilowo innej opcji na zmianę materaca czy całego łóżka. Mogą też one pełnić funkcję ochronną dla użytkowanego przez nas materaca i przedłużać czas jego eksploatacji.
Rodzaje materacy nawierzchniowych
Materace nakładkowe możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: materac utwardzające powierzchnię snu i zmiękczające. Jak można się łatwo domyślić, jedne stosuje się, gdy powierzchnia snu jest zbyt twarda, a drugie – gdy powierzchnia snu wymaga utwardzenia lub wyrównania. Oprócz tego materace różnić się mogą między sobą poszczególnymi właściwościami, w zależności od zastosowanych komponentów.
Materace nawierzchniowe zazwyczaj wykonywane są z pianek (m.in. pianki poliuretanowej czy lateksowej), choć spotkać można także modele ortopedyczne wypełnione gorczycą. Toppery mogą posiadać dodatkowe warstwy, pośród których możemy wymienić chociażby piankę termoelastyczną o właściwościach ortopedycznych czy utwardzający wkład z maty kokosowej.
Twardość materacy nawierzchniowych
Twardość materaca nakładkowego dopasowuje się tak samo jak w przypadku „pełnowymiarowych” materacy – najważniejsze jest dobranie twardości produktu do masy ciała użytkownika. W celu ułatwienia wyboru producenci stosują skalę oznaczoną literą H (z ang. hardness – „twardość”):
- Materace miękkie H1 (do 60 kg),
- Materace średnio-twarde H2 (60-80 kg),
- Materace twarde H3 (80-110 kg),
- Materace bardzo twarde H4 (110-130 kg),
- Materace ultra twarde H5 (powyżej 130 kg).
Materace miękkie H1 zazwyczaj stosuje się w celu zmiękczenia powierzchni spania, dobór toppera zawsze jest jednak kwestią indywidualną. Zazwyczaj nie zaleca się samodzielnego wyboru produktu – wiele sklepów (także internetowych) oferuje możliwość konsultacji z wykwalifikowanym doradcą. I zawsze warto z takiej możliwości korzystać!
Czy materac nawierzchniowy można stosować samodzielnie?
Wiele osób zastanawia się, czy materac nawierzchniowy można stosować jako tańszą alternatywę dla „tradycyjnych” materacy. Niestety, jest to wysoce niezalecane. Toppery przeznaczone są wyłącznie do „uzupełniania” aktualnej powierzchni spania, a ich grubość (zwykle wynosząca od kilku do kilkunastu centymetrów) nie zapewni właściwego podparcia ani na podłodze, ani na stelażu łóżka.
Materac nakładkowy to dobre rozwiązanie doraźne, które pomaga polepszyć jakość aktualnej powierzchni spania i tym samym zwiększyć komfort nocnego wypoczynku. W uzasadnionych sytuacjach warto korzystać z ich dobrodziejstw, choć należy mieć na uwadze, że nie stanowią one dobrego rozwiązania na dłuższy czas.
Gdzie najlepiej kupić materac?
Gdzie najlepiej kupować materace nawierzchniowe? Najkorzystniejsze cenowo modele znaleźć można oczywiście w Internecie. Ale czy kupno materaca – nawet tego nakładkowego – na odległość ma sens? Paradoskalnie – tak! Choć należy wybierać produkty od najbardziej zaufanych dostawców.
Najlepszą opcją na zakup toppera jest kupno w sklepie, który oferuje możliwość darmowego testowania produktu we własnym domu (przykładem takiego sprzedawcy jest sklep Materace Dla Ciebie, gdzie wybrany model można testować przez 30 dni). Dlaczego? Nawet dotykając materaca w sklepie, nie będziemy w stanie stwierdzić, jak zachowa się on w kontakcie z naszym aktualnym materacem. Dlatego właśnie możliwość dłuższego testowania we własnym domu pozwala upewnić się, że dokonany przez nas wybór był właściwy.