Dokumenty tożsamości. Sprawdź, czy będziesz rozpoznany!
Korzystasz z aplikacji mObywatel? Jeśli tak, to pamiętaj, że masz w niej dostęp do wielu ważnych dokumentów, także do elektronicznego dokumentu tożsamości. mObywatel to wygodny i bezpieczny "portfel" dla każdego. O szczegółach przeczytasz w artykule.
Papierowy na równi z elektronicznym
Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie 14 lipca br. Na jej podstawie, dokument tożsamości dostępny w systemie mObywatel został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. Teraz okazując dokument w wersji elektronicznej, można potwierdzać swoją tożsamość we wszystkich urzędach pocztowych.
mObywatel - jakie korzyści dla obywateli?
Aplikacja mObywatel to bezpłatny, oficjalny system elektroniczny dostępny na systemy iOS i Android. Pełni on funkcję praktycznego "portfela cyfrowego", w którym z łatwością można przechowywać najważniejsze dokumenty. Wśród nich mogą to być np.:
- elektroniczny dokument tożsamości (mDowód),
- mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty,
- mPrawo jazdy z informacją o punktach karnych,
- mPojazd - cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z danymi o ubezpieczeniu i terminie obowiązywania przeglądu.
Aplikacja mObywatel umożliwia także dostęp do eRecept wystawionych przez lekarzy oraz przechowywanie Unijnego Certyfikatu COVID i Karty Dużej Rodziny. Dzięki mObywatelowi ważne dokumenty są zawsze pod ręką, bez ryzyka ich zgubienia czy uszkodzenia.
Jakie sprawy załatwimy na Poczcie z aplikacją mObywatel?
Korzystając z aplikacji mObywatel, klienci Poczty Polskiej mogą odbierać przesyłki rejestrowane np. list polecony, paczkę pocztową, przesyłkę kurierską Pocztex. W aplikacji mObywatel są zawarte dokładnie te same dane, jak w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.
Będziesz łatwo rozpoznany
Dlatego też, po okazaniu dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego, klienci nie mają już obowiązku przedstawiania plastikowego dowodu osobistego. O możliwości użycia aplikacji, zamiast dowodu osobistego, informują naklejki na drzwiach wejściowych do placówek pocztowych i ich filii.
Tradycyjny dowód wymagany, do usług ...
Jak podaje Poczta Polska, ze względu na obowiązujące aktualnie przepisy prawne, dowód osobisty w wersji tradycyjnej jest wymagany jedynie w przypadku usług finansowych, świadczonych w Poczcie Polskiej np. :
- usług bankowych i ubezpieczeniowych,
- wpłat na rachunki bankowe,
- przekazów pocztowych.
W związku ze zmianą przepisów prawa przy realizacji usług finansowych już od 1 września 2023 r., będzie można posługiwać się podczas realizacji wybranych usług dokumentem elektronicznym z apliakcji mObywatel.
Innowacyjne usługi Poczty Polskiej
Poczta Polska jako operator pocztowy, aktywnie angażuje się w proces transformacji cyfrowej i świadczy szereg innowacyjnych usług. Spółka ma w swojej ofercie cyfrowe odpowiedniki listów poleconych tj. usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego – e-Doręczenia, służące do komunikacji elektronicznej z podmiotami publicznymi i Q-Doręczenia, które umożliwiają przesyłanie korespondencji online pomiędzy firmami, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami, adwokatami oraz osobami fizycznymi.
Dzięki nowoczesnym usługom Poczty Polskiej możliwe jest szybkie wysyłanie i odbieranie elektronicznych dokumentów o dogodnej porze i w dowolnym miejscu posiadającym dostęp do Internetu. Zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym i archiwizowania papierowej korespondencji, dziś w prosty sposób można dokonać tego w formie elektronicznej – wystarczy komputer, tablet lub smartfon.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: