Plastikowa rewolucja – butelkomaty, kaucje… Tego chcą posłowie!
Zapłacisz więcej za plastikową butelkę? Wszystko możliwe, bo projekt nowej ustawy już dotarł do władzy marszałków. Jednym ze skutków rewolucji mają być obowiązkowe butelkomaty. Posłowie wielu partii chcą położyć kres dotychczasowym nieekologicznym postawom konsumentów i producentów napojów.
Sklepy spożywcze tylko z butelkomatami?
W trosce o przyjazne i zdrowe środowisko, wiele osób pragnie położyć kres butelkom plastikowym, albo chociaż ograniczyć ich bezmyślne wyrzucanie. Na ten moment klienci wyrzucają zużyte butelki, często nawet ich nie segregując, plastik łączy się z odpadami biologicznymi lub papierem, a masy butelek porzucane jest wolno na plażach lub pozostawiane w lasach. Przed nami okres wakacyjny, kiedy wspomniane zjawisko jeszcze bardziej się nasila, dużo osób imprezuje i biwakuje w miejscach publicznych, tym samym nie dba o bycie eko. Na sprawę zwrócili posłowie wielu partii, złożyli oni projekt ustawy do laski marszałkowskiej, a stamtąd już prosta droga do wejścia zasad w życie. Jednym z postulatów jest m.in. wprowadzenie obowiązkowych butelkomatów do sklepów spożywczych.
Nowa ustawa to zmiany dla wszystkich
Obowiązkowe butelkomaty to nie wszystko, w projekcie ustawy pojawiło się również hasło: kaucja i mechanizm depozytowy. W praktyce oznacza to, że wszystkie butelki po napojach bądź puszki objęte byłyby dodatkową opłatą, która będzie zwrotna pod warunkiem oddanie butelki do sklepu. Ustawa butelkowa ma dotyczyć sklepów spożywczych o powierzchni większej niż 200 mkw.
Kupujesz napoje gazowane? Sprawdź promocje!
Kiedy otrzymamy zwrot kaucji?
W procesie oddawania butelek do sklepów ważne będzie, by zwracać je dokładnie do sklepu tej samej sieci, w której kupiliśmy produkt. Do zwrotów kwalifikują się wszystkie butelki jednorazowego użytku i puszki. Nie będzie można przynosić opakowań po mleku i mlecznych napojach, lekach oraz opakowań wykonanych z wielu materiałów. Aby zwroty były skuteczne konieczne będzie wprowadzenie obowiązkowych butelkomatów. Sklepy miałby czas 6 miesięcy na zainstalowanie ich w placówkach. Oczywiście koszty takich innowacji w większości byłyby dofinansowane z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Brzmi jak szalony pomysł, czy plan niezbędnej rewolucji?
Po co zwracać butelki?
W tym momencie wiele opakowań się marnuje. Po wprowadzaniu ustawy w życie, producenci napojów mogliby wykorzystać zwrócone materiały ponownie. Taki zabieg dobrze działa w branży piwnej, szacuje się, że około 90 procent butelek objętych kaucją wraca do sklepów. Butelki wielokrotnego użytku nie byłyby zwracane pod warunkiem, że przedsiębiorca przyjmie na siebie odpowiedzialność za zwrot opakowań dostawcy na własną rękę.
Czy projekt ustawy wejdzie w życie w tym roku? Zapewne wielu na to liczy, a skutki wniesienia postulatów, poznamy niebawem. Podobne rozwiązania ekologiczne stosowane są na zachodzie Europy i świetnie się sprawdzają. Wygląda na to, że tylko twarde i jasno wprowadzone zmiany, mogą sprawić, że zaczniemy efektownie dbać o naszą planetę.
Sprawdź też te gazetki promocyjne!
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: