PKP Intercity na majówkę. Będzie więcej wagonów i pociągów!

Jest spakowana walizka, jest już blisko dworzec kolejowy. Czy jest pociąg? Dla komfortu pasażerów, PKP Intercity zapowiedziała wzmocnienie najpopularniejszych połączeń dodatkowymi wagonami. Zwiększona liczba miejsc pojawi się w ponad 80 składach. Na czas majówki PKP Intercity zaplanowało także uruchomienie dodatkowych pociągów. O szczegółach przeczytasz w artykule!

PKP Intercity z bogatą ofertą przewozową na majówkę
Na najbardziej popularnych trasach kolejowych pojawią się wzmocnione składy i nowe pociągi. Źródło: PKP Intercity
Реклама

Znajdziesz pociąg na popularną trasę

W planach przewoźnika na okres majówki 2023 jest wzmocnienie 85 pociągów dodatkowymi blisko 100 wagonami, a także pięcioma elektrycznymi zespołami trakcyjnymi ED74, które będą jeździć na popularnych trasach w okresie od 28 kwietnia do 7 maja.

Z dodatkowych wagonów skorzystają podróżni wyruszający m.in. z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Łodzi, Katowic czy Lublina, które pojadą do innych dużych miast lub popularnych ośrodków turystycznych, jak np. Kołobrzeg. Liczba wagonów przewidzianych do wzmocnień rozkładowych połączeń z każdym dniem będzie wzrastać.

Dodatkowe połączenia na okres majówki

Obserwując rosnące w ostatnich dniach zapotrzebowanie na majówkowe podróże, PKP Intercity zdecydowało się na uruchomienie dodatkowych połączeń na najbardziej popularnych kierunkach. Podróż na Mazury ułatwi mieszkańcom Warszawy dodatkowy pociąg IC Żeromski – BIS relacji Warszawa - Olsztyn.

Dla miłośników polskiego morza uruchomione zostaną dodatkowe połączenia IC Bałtyk - BIS, IC Pobrzeże - BIS oraz IC Heweliusz – BIS, które do Gdyni wyruszą kolejno z Poznania, Warszawy i Wrocławia. Na okres majówki PKP Intercity zaplanowało uruchomienie łącznie ośmiu dodatkowych składów. Są nimi:

  • IC 7550 Bałtyk – BIS – rel. Poznań – Gdynia; kursujący 29, 30 kwietnia oraz 3, 6 i 7 maja;
  • IC 5750 Bałtyk – BIS – rel. Gdynia – Poznań; kursujący 29, 30 kwietnia oraz 3, 6, 7 maja;
  • IC 65161 Heweliusz – BIS – rel. Wrocław – Gdynia; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;
  • IC 56160 Heweliusz – BIS – rel. Gdynia – Wrocław; kursujący 30 kwietnia i 7 maja;
  • IC 15159 Żeromski – BIS – rel. Warszawa – Olsztyn; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;
  • IC 51158 Żeromski – BIS – rel. Olsztyn – Warszawa; kursujący 30 kwietnia i 7 maja;
  • IC 1517 Pobrzeże – BIS – rel. Warszawa – Gdynia; kursujący 29 kwietnia i 6 maja;
  • IC 5116 Pobrzeże – BIS – rel. Gdynia – Warszawa; kursujący 30 kwietnia i 7 maja.

Do Krakowa pojedzie nowy pociąg IC Kinga

Dodatkowo, od 1 maja na torach zadebiutuje nowy pociąg IC Kinga, który połączy Warszawę z Krakowem. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się m. in. w Radomiu i Kielcach. Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT, na pokładzie którego będzie klimatyzacja i udogodnienie dla podróżnych z niepełnosprawnościami, rowerzystów czy rodzin dziećmi.

Także od 1 maja krakowianie zyskają możliwość dojazdu do Bydgoszczy, zaś bydgoszczanie – do Łodzi i Krakowa, a to dzięki wydłużeniu do Bydgoszczy relacji pociągu IC Kazimierz kursującego pomiędzy Łodzią Fabryczną a Krakowem.

Łatwiejsza rezerwacja miejsc

Z informacji podanych przez PKP Intercity dowiadujemy się również, że ten operator kolejowy rozszerzył także możliwość graficznej rezerwacji miejsc o kolejne składy wagonowe. W lutym br. przewoźnik udostępnił taką funkcję w wybranych pociągach kategorii EIC, pod koniec marca – w części połączeń kategorii IC.

Rozwiązanie to jest zauważanym przez pasażerów i bardzo przydatnym udogodnieniem, dzięki któremu każdy pasażer może wybrać preferowane przez siebie miejsce czy sprawdzić frekwencję w pociągu. W dniu 1 maja przewoźnik udostępni rozwiązanie także w wybranych składach TLK.

Jak podał przewoźnik, graficzna rezerwacja miejsc będzie możliwa w pociągach:

  • IC 18100/1 – 81100/1 Gałczyński rel. Warszawa – Szczecin – Warszawa
  • TLK 10100/1 – 10110/1 Żubr rel. Warszawa – Białystok – Warszawa;
  • TLK 12120/1 – 21120/1 Inka rel. Warszawa – Lublin – Warszawa;
  • TLK 28100/1 – 82100/1 Staszic rel. Lublin – Szczecin – Lublin;
  • TLK 45102/3 – 54102/3 Flisak rel. Katowice – Gdynia – Katowice;
  • TLK 58110/1 – 85110/1 Bory Tucholskie rel. Gdynia – Kostrzyn – Gdynia.

Tańsze bilety w PKP Intercity

Pasażerowie, którzy planują podróże w większym gronie mogą skorzystać z oferty dla małych grup – Taniej z Bliskimi. Aby z niej skorzystać wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30 proc. zniżki od bazowych cen biletów.

Co istotne, oferta łączy się z ulgami ustawowymi i obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych. Warto pamiętać, że bilety należy kupić najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem. Dzięki Taniej z Bliskimi podróże koleją z rodziną lub grupą przyjaciół są tańsze.

Dostępna jest również oferta promocyjna – Bilet Rodzinny – na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Pozwala ona obniżyć koszty podróży o 30 proc. Podróżując zatem w grupie od 2 do 5 osób, w tym z dzieckiem, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego.

Karta Dużej Rodziny

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30 proc. rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną).

Gdy podróżujesz z dziećmi

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity z ulgą 100 proc. w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet z tą ulgą.  Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37 proc. - na podstawie legitymacji szkolnej.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Статті

Блог

Реклама