Ogród japoński w naszej cudownej, zielonej enklawie!
Gdy zechcemy urozmaicić nasz ogród nietypowym akcentem, możemy zaaranżować na wydzielonym fragmencie jego powierzchni - ogród w stylu japońskim. Nie jest to trudne zadanie. Trzeba tylko poznać kilka podstawowych zasad planowania elementów dekoracyjnych oraz kompozycji ogrodu w stylu japońskim.
Spis treści
Unikalna aranżacja - ogród japoński
Zasady tworzenia ogrodu w stylu japońskim
Zespolić w harmonijną całość trzy elementy
Symbolika roślin
Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?
Sadzimy na planie asymetrycznym
Wieczorne inspiracje świetlne
Zapowiedź
Unikalna aranżacja - ogród japoński
Ogrody japońskie są zwykle bogatym źródłem inspiracji dla miłośników nie tylko orientalnej estetyki, ale także dla tych, którzy szukają nietypowej aranżacji swojego zielonego zakątka. Charakteryzują się one unikalnym połączeniem elementów naturalnych i stworzonych przez człowieka, tworząc miejsce, które zachwyca spokojem i harmonią.
Zasady tworzenia ogrodu w stylu japońskim
Zasady tworzenia ogrodów japońskich są głęboko zakorzenione w filozofii zen i kładą nacisk m.in. na równowagę i prostotę.
Podczas projektowania naszego ogrodu w stylu japońskim musimy pamiętać też o odpowiednim wyborze roślin, ponieważ każda roślina, niezależnie od tego czy jest kwitnącą wiśnią, bujnym dywanem z mchu, czy smukłym iglakiem, odgrywa kluczową rolę w kompozycji ogrodu, dodając do niego swoją unikalną teksturę i kolor.
Zespolić w harmonijną całość trzy elementy
Podczas tworzenia ogrodu japońskiego musimy uwzględnić zestawienie i dopasowanie trzech elementów: wody, kamieni i roślin.
Woda uosabiając życie, wprowadza do ogrodu w stylu japońskim element dynamizmu i ruchu. W naturze strugi, wodospady lub bystre rzeki symbolizują męską siłę, podczas gdy spokojne, ciche strumienie reprezentują kobiecość.
Na terenie naszego ogrodu niewielkie zbiorniki wodne mogą się objawić w postaci wspólnego stawu lub małego oczka wodnego. Gdy nie mamy możliwości doprowadzenia wody, to ten żywioł może zostać zastąpiony przez jasny żwir, symbolizujący wodę.
Kamienie są emanacją wieczności, trwałości i mocy. Wszystkie kamienie używane w ogrodzie japońskim powinny mieć podobny kształt, np. obłe, łukowate czy półkoliste powierzchnie. Kamienie powinny być ułożone w różnych miejscach naszego założenia w taki sposób, aby wyglądało to naturalnie - niemal przypadkowo.
W aranżacji ogrodu japońskiego ważne jest przede wszystkim naśladowanie natury. Dobrym pomysłem jest sfotografowanie ułożenia większych kamieni lub głazów np. podczas naszej wycieczki w górach lub na terenach górzystych, co pomoże potem w kształtowaniu naszego ogrodu.
Symbolika roślin
Podstawowym elementem japońskiego ogrodu są rośliny. Rośliny w ogrodzie japońskim stanowią dopełnienie aranżacji a dominującym kolorem powinna być zieleń i to w różnych odcieniach. Z kolei intensywne kolory, takie jak czerwony czy różowy, powinny występować jako pojedyncze akcenty. Różnokolorowe krzewy i kwiaty o szeroko rozmieszczone liście będą idealnymi do tego celu.
Podczas wyboru roślin do aranżacji fragmentu naszego ogrodu w stylu japońskim możemy kierować się symboliką: drzew, krzewów oraz kwiatów. Zwykle drzewa iglaste to symbol stałości i długowieczności. Kwiaty są natomiast uosobieniem oczyszczającej siły dla duszy i umysłu.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?
Rośliny do ogrodu japońskiego kupujmy w znanych szkółkach, w których będziemy mogli skorzystać z porad. Wśród znanych odmian roślin w naszym japońskim ogródku mogą się znaleźć m.in.
- sosny odmiany czarnej, koreańskiej, japońskiej, także gęstokwiatowej lub sosny Thunberga,
- sośnica japońska lub szydlica japońska,
- klon japoński lub palmowy,
- kolorowa magnolia japońska,
- tawuła japońska,
- śliwa wiśniowa,
- judaszowiec chiński.
Z niższych nasadzeń można z powodzeniem wybrać gatunki mniejszych roślin, takich jak:
- cyprysiki,
- żywotniki,
- ostrokrzew,
- bukszpan,
- kalinę koreańską,
- azalię.
Sadzimy na planie asymetrycznym
Jednym z charakterystycznych elementów japońskiego ogrodu jest nieparzysta liczba elementów dekoracyjnych. Podczas sadzenia roślin pamiętajmy o tworzeniu układów asymetrycznych: roślina wysoka - roślina niska - kamień.
Warto zwrócić uwagę także na możliwość wyboru odmian krzewów i drzew łatwych do przycinania i nadawania im różnych interesujących kształtów. Do formowania świetnie nadają się m.in. sosny japońskie, bukszpan, żywotniki, ostrokrzewy, fikusy.
Wieczorne inspiracje świetlne
Aby wieczorową porą nasz japoński kawałek ogrodu zachwycił - możemy w wybranych miejscach zainstalować oświetlenie. Do tego celu można wykorzystać ogrodowe lampy LED, automatycznie włączające się w chwili nadejścia zmierzchu, ale także różnego rodzaju lampiony, które wieczorem uwydatnią najpiękniejsze kompozycje japońskiego ogrodu.
Zapowiedź
W wielu naszych ogrodach lub na działkach znajdziemy miejsca, które za żadne skarby nie będą wilgotne. Suche i bardzo suche fragmenty ogrodu można jednak ozdobić roślinami, które uwielbiają słońce. O roślinach odpornych na upał i suszę przeczytamy za tydzień. Zapraszam!
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: