Ogólnopolski strajk prywatnych mediów. Nie działają popularne telewizje, radia i portale informacyjne

Wszystkie największe prywatne stacje telewizje, rozgłośnie radiowe oraz internetowe serwisy informacyjne nie funkcjonują, ponieważ strajkują przeciwko wprowadzeniu przez rząd podatku od reklam. Oznacza to, że dziś nie obejrzymy większości swoich ulubionych programów oraz nie przeczytamy newsów i artykułów na wielu portalach. Dowiedz się, czego dokładnie dotyczy protest!

Реклама

Wprowadzenie podatku od reklam może doprowadzić do likwidacji niektórych mediów

Od rana większość prywatnych stacji telewizji nie nadaje swoich programów i serwisów z wiadomościami. Na kanałach tj. Polsat, TVN czy Canal+ widnieje napis “Tu miał być Twój ulubiony program". Nie działają również największe portale informacyjne, do których zaliczają się m.in. Interia, Onet i Gazeta.pl oraz popularne rozgłośnie radiowe: RMF i Radio ZET. 

Prywatne media protestują przeciwko podatkowi od reklam, który może być niedługo wprowadzony przez rząd. Jeżeli ten projekt władz wszedłby w życie, wtedy największe podmioty medialne zostałyby zobowiązane do opłacania dodatkowej składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Później te pieniądze miałyby trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Rządzący argumentują, że obciążenie mediów jest konieczne w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

W liście otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych możemy przeczytać: “Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.”

Media odniosły się również we wspólnym liście do kwestii opłat: “Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa.” 

Na jakie konsekwencje muszą przygotować się media w razie, gdy podatek od reklam wejdzie w życie? Taka deczyja rządzących z pewnością doprowadziłby do likwidacji wielu medialnych podmiotów, które po prostu nie byłby w stanie regulować kolejnych opłat za swoją działalność. 

Do kiedy potrwa ogólnopolski strajk mediów?

Strajk mediów potrwa przez cały dzień. Prywatne telewizje, portale informacyjne i radia wrócą do pracy jutro od samego rana. Na ten moment trudno jest jednak przewidzieć, czy protesty nie powtórzą się w kolejnych tygodniach. Wszystko zależy od tego, czy rząd wycofa się z pomysłu wprowadzenia nowego podatku od reklam.

Chcemy również poinformać, że serwis DING.PL solidaryzuje się z ogólnopolskim strajkiem mediów i całą akcją „Media bez wyboru". List otwarty, którego jako Grupa Interia.pl jesteśmy sygnatariuszem, znajdziecie na https://www.interia.pl/.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама