Jesień w naszym ogrodzie. Rośliny o właściwościach czyszczących
Powoli nasz ogród wkracza w okres jesieni. Wiele rosnących w naszym ogrodzie roślin ma prócz walorów smakowych i dekoracyjnych jeszcze jeden atut. To ich właściwości czyszczące. Zobaczmy jakie rośliny można wykorzystać do pielęgnacji i oczyszczania różnych przedmiotów.
Spis treści
Na początek - najważniejsze prace w ogrodzie, jako ukłon dla wstępującej jesieni
Pożyteczne rośliny, które można wykorzystać do czyszczenia i pielęgnacji
Zapowiedź
Na początek - najważniejsze prace w ogrodzie, jako ukłon dla wstępującej jesieni
Nasz ogród na początku października szykuje się do zimowego snu. W tym okresie naszą uwagę zwracamy na grządki. Na tych grządkach, pozbawionych już roślin wykonujemy spulchnianie. Można te puste już grządki wzbogacić materiałem próchnicznym mieszając ziemię z naturalnymi odpadami ogrodowymi np. kawałkami gałęzi pozostałymi cięciu. Grządki, które przeznaczone będą na nasadzenia w następnym roku np. pomidorów, cukinii, selera, czy kapusty - zasilamy kompostem i okładamy grubą warstwą kory.
Gdy już mocno zaczynają opadać z drzew liście, to znak do sadzenia krzewów i drzew, bylin kwiatowych i róż. Pod koniec października, przed nadejściem mrozów, wykonujemy ostatnie koszenie trawnika. Staramy się kosić trawę ustawiając noże kosiarki nieco wyżej. Pod koniec października powinniśmy także zmienić miejsce "odpoczynku" roślin doniczkowych, które są wrażliwe na mróz i przenieść je do domu.
Pożyteczne rośliny, które można wykorzystać do czyszczenia i pielęgnacji
Skrzyp polny - bardzo popularna roślina w Polsce. Rośnie na glebach wilgotnych, gliniastych, także blisko zbiorników wodnych. Ze względu na dużą zawartość w roślinie krzemionki, saponin i flawonoidów sprawia, że pędami skrzypu można czyścić naczynia z cyny, miedzi lub blachy. Skrzyp polny znany jest też z właściwości hamujących zranienia, ma działalnie przeciwzapalne. Herbatka ze skrzypu polnego działają moczopędnie.
Liście szanty zwyczajnej sprawdzają się doskonale, gdy musimy wyczyścić naczynia z osadem po gotowaniu mleka.
Liście bzu - przeciw nalotom grynszpanowym na przedmiotach miedzianych. Jeśli mamy w domu zabytkowe przedmioty z miedzi bardzo często są one pokryte nalotem. Do ich oczyszczenia można wykorzystać sok z połówki cytryny, a do zabezpieczenia przed pojawieniem się warstwy ciemnego nalotu możemy użyć liści bzu, nacierając nimi miedziany przedmiot.
Liście kapusty są od lat wykorzystywane nie tylko do przygotowywania pysznych "gołąbków", ale także jako preparat do czyszczenia przedmiotów wykonanych z cyny. Kapuściane czyścidło wykonuje się krojąc na drobne kawałki liście kapusty. Pokrojonymi liśćmi szorujemy cynowe naczynie, po czym spłukujemy wodą i polerujemy.
Parietaria lekarska (pomurnik) - to znana bylina z rodziny pokrzywowatych - jest wykorzystywana do czyszczenia lub polerowania szkła. Czyszczenie wykonuje się używając liści tej rośliny.
Pomidor - sok przygotowany z pomidorów można wykorzystać do usuwania plam z atramentu, czy plam po długopisach na ubraniach. Świeżą plamę nacieramy sokiem pomidorowym, po czym dokładnie spłukujemy.
Istnym "kombajnem" do czyszczenia jest bardzo popularne w Polsce drzewo octowe, czyli sumak. Wspaniale przebarwiające się na jesieni liście sumaka zmieniają w tym okresie kolor z zielonych na ognistoczerwony. Drzewo to lubi stanowiska o silnym nasłonecznieniu, dobrze przepuszczalne, ubogie i piaszczyste gleby. Liście sumaka zawierają bardzo duże ilości taniny. W naparze z tych liści można "kąpać" wszystkie przedmioty zardzewiałe, a także te, które chcemy ochronić przez korozją. Z przekazów wiadomo, że aż do II wojny światowej preparaty antykorozyjne z sumaka wykorzystywano m.in. jako środek antykorozyjny w przemyśle samochodowym. Z wykorzystanego płynu po odrdzewianiu można przygotować atrament.
Eukaliptus - jest rośliną, której liście oczyszczają i dezynfekują powietrze. Należy do najstarszych roślin stosowanych m.in. do łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych oskrzeli i płuc. Popularność zdobył olejek eukaliptusowy, który można stosować do inhalacji, wystarczy 5-6 kropli olejku dodać do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez ok. 10 minut.
Paproć - jest również skuteczną rośliną, stosowaną w domach do oczyszczania powietrza. Liście tej rośliny neutralizują toksyny. Najpopularniejsze z nich to paprotka zwyczajna, ciemnotka okrągłolistna, nefrolepis wyniosły oraz niekropień. Paprocie lubią miejsca lekko zacienione, wymagają zraszania i regularnego podlewania.
Zapowiedź
Gdy jesienny wiatr coraz częściej wywija tańce z kolorowymi liśćmi, natura przechodzi powoli w stan uśpienia. Aby wszystkie rośliny i całe nasze założenie ogrodowe przetrwało okres zimy warto przeprowadzić gospodarskie prace w całym ogrodzie. O czekających nas zadaniach – w kolejnej odsłonie poradnika. Zapraszam!
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: