Czym zastąpić proszek do pieczenia?

Nie ma nic gorszego od zorientowania się w trakcie gotowania lub pieczenia, że brakuje nam jakiegoś składnika. W kuchni można improwizować i ty też z pewnością stosujesz – przynajmniej czasami – zamienniki, jednak nie wszystkie są oczywiste. Czym zastąpić proszek do pieczenia? To jeden z tych produktów, których brak pod ręką sprawia, że rezygnujemy z kucharzenia albo ruszamy biegiem do sklepu. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem nie jest on niezastąpiony! Zobacz, jak i czym zastąpić proszek do pieczenia!

proszek do pieczenia
Реклама

Proszek do pieczenia: skład

Z czego składa się proszek do pieczenia i dlaczego dodanie go do ciasta sprawia, że jest ono puszyste i wyrośnięte? Pora na krótką powtórkę z lekcji chemii. W skład proszku do pieczenia wchodzą:

  • wodorowęglan sodu,
  • regulatory kwasowości,
  • skrobia.

Każdy z tych składników ma określoną rolę. Wodorowęglan sodu to właśnie ta substancja, której zawdzięczamy rośnięcie ciasta. W temperaturze powyżej 60 °C ulega on rozkładowi, wydzielając przy tym gaz: dwutlenek węgla. Sam wodorowęglan sodu zostawiałby jednak w cieście nieprzyjemny posmak, dlatego w skład proszku do pieczenia wchodzą także regulatory kwasowości, które dodatkowo przyspieszają wydzielanie się dwutlenku węgla. Po co w proszku do pieczenia skrobia? Tu także odpowiedź przynosi chemia: dzięki dodatku skrobi, proszek do pieczenia nie zbryla się przy dłuższym przechowywaniu.

proszek do pieczenia zamiennik

Co zamiast proszku do pieczenia?

Choć przepisów na ciasta bez proszku do pieczenia jest cała masa, to jednak te z dodatkiem tego składnika są najlepiej wyrośnięte i puszyste. To właśnie proszek do pieczenia pozwala uzyskać taki efekt, dlatego warto zawsze mieć go w domu. Co jednak, kiedy go zabraknie? Na szczęście nie musimy rezygnować z piekarniczych planów – proszek do pieczenia można z powodzeniem zastąpić, a ciasto nie straci nic ze swojej puszystości na takiej zamianie.

Czym zastąpić proszek do pieczenia? Jeśli masz w domu alkohol, twoje ciasto będzie uratowane. Nie bez powodu dodaje się go np. do pączków. Alkohol, podobnie jak proszek do pieczenia, spulchni ciasto, dzięki czemu będzie ono wyrośnięte i puszyste. Sięgnij po wódkę, rum albo koniak i pamiętaj, że 3-4 łyżeczki trunku odpowiadają 1 łyżeczce proszku do pieczenia.

Możesz także zastąpić proszek do pieczenia amoniakiem, czyli węglanem amonu. Jeśli pamiętasz z lekcji chemii, że ten związek jest palny i to powstrzymuje cię przed użyciem w kuchni, nic się nie martw – jego temperatura samozapłonu wynosi 630 °C. Możesz nim bez obaw zastąpić proszek do pieczenia, ponieważ on także pozwoli spulchnić ciasto. Musisz jednak wiedzieć, że amoniak wykorzystuje się w ciastach dojrzewających – świetnie nada się zatem do pierniczków. Ciasto upieczone z dodatkiem amoniaku będzie chrupkie, o czym także warto pamiętać. Niech też nie przeraża cię specyficzny zapach tego związku – zniknie on w trakcie pieczenia i w gotowym cieście nie będzie o nim śladu.

Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić proszek do pieczenia w niskich wypiekach, np. naleśnikach czy racuszkach, rozwiązanie jest jeszcze prostsze. Woda gazowana sprawi, że placuszki będą idealnie puszyste. Wystarczy, że do ciasta dodasz mniej mleka niż w przepisie i uzupełnisz je wodą gazowaną.

soda zamiast proszku do pieczenia

Soda zamiast proszku do pieczenia

Spośród rozmaitych zamienników proszku do pieczenia, soda oczyszczona jest jednym z najlepszych. Wszystko dlatego, że to tak naprawdę wodorowęglan sodu – zatem główny składnik proszku do pieczenia. Wiesz już jednak, że ta substancja bez towarzystwa czegoś kwaśnego zostawi w cieście nieprzyjemny posmak, a także wolniej będzie wydzielać gazy odpowiadające za spulchnienie wypieku. Jeśli więc w twoim cieście pojawi się soda zamiast proszku do pieczenia, pamiętaj, by razem z nią użyć np. octu, kefiru, maślanki lub śmietany albo soku z cytryny.

Drugą kwestią są proporcje. Jaka ilość sody zastąpi proszek do pieczenia? Możesz pozwolić sobie na oszczędność, bo 1 łyżeczka sody odpowiada 3 łyżeczkom proszku do pieczenia. Używając sody zamiast proszku, kwaśny składnik musisz dodać do ciasta w ilości większej niż porcja sody. Pamiętaj też, że inaczej niż w przypadku proszku do pieczenia, soda oczyszczona po dodaniu czegoś kwaśnego do ciasta natychmiast się aktywuje, dlatego nie zwlekaj z wkładaniem masy do nagrzanego piekarnika.

Jak widzisz, pomysłów na to, czym zastąpić proszek do pieczenia jest sporo. Dzięki temu brak tego składnika nie oznacza, że trzeba zrezygnować z pieczenia ciasta. Wiele innych zamienników pozwoli ci cieszyć się równie smacznym i puszystym wypiekiem.

Zobacz także:

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама