Co daje dyfuzor zapachowy?
Nie musimy korzystać ze szkodliwych odświeżaczy powietrza, aby w pomieszczeniu unosił się pięknych zapach. Możemy kupić dyfuzor zapachowy, który dodatkowo wykorzystamy w aromaterapii. Wyjaśniamy, jak działa i co daje dyfuzor zapachowy.
Co to jest dyfuzor zapachowy?
Dyfuzor zapachowy to niewielkie urządzenie, który służy do rozpylania zapachów w pomieszczeniu. Nazywany jest też aromatyzerem, ponieważ jest powszechnie wykorzystywany w aromaterapii. Dyfuzor przetwarza wodę z olejkiem naturalnym w pachnącą mgiełkę. Jest to wiele lepszy sposób niż tradycyjne podgrzewanie w kominkach do aromaterapii.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje dyfuzorów:
- Dyfuzory ultradźwiękowe – do działania wykorzystują wodę, wlany do niej olejek zapachowy i elektronikę. Takie dyfuzory wytwarzają delikatną mgiełkę, która napełnia pomieszczenie zapachem.
- Dyfuzory nebulizujące – takie urządzenia korzystają z mocnego strumienia powietrza. Mają dyszę rozpylającą, która rozprasza powstającą mgiełkę. W takich dyfuzorach olejki eteryczne nie są rozcieńczane, co sprawia, że po pomieszczeniu rozchodzi się mocny zapach.
- Dyfuzory cieplne – wyposażone są w elementy grzewcze, które podgrzewają olejek eteryczny. Zalicza się do nich m.in. kominki zapachowe, wykorzystujące świeczki typu tea-light.
- Dyfuzory parowe – takie modele wyposażone są w filtr, na który wlewa się olejek, a następnie przepuszcza przez niego powietrze. W ten sposób powstaje para wodna.
- Dyfuzor zapachowy z patyczkami – to inaczej karafka, która ma postać eleganckiego flakoniku. Wlewa się do niego olejek albo perfumy, a następnie wkłada rattanowe patyczki, przez które wydobywa się aromat. Nie jest to dyfuzor elektryczny, tak jak wymienione wyżej modele, tylko bezprzewodowy, więc można go ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.
Jak działa dyfuzor zapachowy?
Zanim dowiemy się, co daje dyfuzor zapachowy i jakie korzyści niesie dla naszego zdrowia, najpierw poznajmy jego sposób działania. Urządzenie zasilane jest energią elektryczną, więc do działania musi być podpięte do gniazdka. W jego wnętrzu znajduje się przyrząd dyskowy, który wytwarza wibracje. Ten ruch rozbija olejek i wodę na drobne cząsteczki i unosi je wyżej. W efekcie powstaje mgiełka, którą dyfuzor rozpyla do pomieszczenia.
Jeśli natomiast chodzi o dyfuzory nebulizujące, to wykorzystują one zimną dyfuzję, dzięki czemu do pomieszczenia trafia chłodna mgiełka zapachowa. Zimna dyfuzja to technologia, która nie narusza spoistości i jakości zapachu, a zachowuje cenne właściwości olejku eterycznego. Takie dyfuzory nie podgrzewają olejków eterycznych.
Co daje dyfuzor zapachowy?
W jakim celu stosowany jest dyfuzor powietrza? Przede wszystkim do uzdatniania powietrza, a dokładniej mówiąc, do neutralizacji przykrych zapachów w pomieszczeniu. Możemy więc powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju odświeżacz powietrza, który sprawdzi się zarówno w sypialni, salonie, jak i w łazience. Dyfuzor wykorzystywany jest również do aromaterapii, czyli formy medycyny alternatywnej. Aromaterapia wykorzystuje właściwości olejków zapachowych – w zależności od tego, jakiego olejki użyjemy, uzyskamy inny efekt i działanie.
Popularne olejki stosowane w dyfuzorach to:
- Olejek z drzewa herbacianego – to naturalny olejek, który ma działanie uspokajające. Można z jego użyciem przeprowadzić inhalacje podczas przeziębienia.
- Olejek lawendowy – pomaga na bezsenność, relaksuje, a także działa uspokajająco. Poza tym ma działanie przeciwgrzybicze.
- Olejek pomarańczowy – poprawia nastrój i łagodzi napięcie nerwowe.
- Olejek cytrynowy – zwalcza zmęczenie i pomaga w depresji, a poza tym zabija szkodliwe wirusy, bakterie i roztocza.
- Olejek różany – jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z płatków kwiatów róży. Polecany jest na stres, depresję i stany lękowe. Ma też działanie łagodzące rany.
- Olejek eukaliptusowy – to jeden z najsilniejszych olejków eterycznych. Dobrze działania na przeziębienia i przynosi ulgę obolałym mięśniom.
- Olejek sosnowy – eliminuje zmęczenie i poprawia nastrój. Poza tym pozytywnie wpływa na odporność.
- Olejek cedrowy – łagodzi objawy stresu, poprawia koncentrację, redukuje suchość skóry, a także łagodzi stany zapalne.
Jak używać dyfuzora zapachowego elektrycznego?
Przed użyciem dyfuzora elektrycznego warto najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do wskazówek producenta. Urządzenie nie jest jednak skomplikowane w obsłudze.
Jeśli chodzi o dyfuzor ultradźwiękowy, to wystarczy do pojemnika wlać wodę i dodać kilka kropel olejku eterycznego. Im więcej olejku dodamy, tym intensywniejszy zapach uzyskamy w pokoju. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością olejku, gdyż aromat będzie tak silny, że trudno nam będzie wytrzymać w pomieszczeniu.
Dyfuzor a nawilżacz powietrza
Z racji tego, że dyfuzory i nawilżacze ultradźwiękowe działają w podobny sposób, wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między tymi dwoma urządzeniami. Jak się okazuje, różnica jest bardzo duża. Nawilżacz służy do zwiększania wilgoci w pomieszczeniu. Poza tym nie zaleca się wlewania do niego olejków eterycznych – zostałyby one zatrzymane przez filtr, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
A co daje dyfuzor zapachowy? Jego zadaniem nie jest nawilżanie powietrza, a neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Poza tym dyfuzory wykorzystywane są do aromaterapii.
Czy dyfuzory zapachowe są zdrowe?
Dyfuzory zapachowe są o wiele lepszym rozwiązaniem niż palone świece parafinowe, które szkodzą zdrowiu, a ich sztuczne zapachy dodatkowo podrażniają drogi oddechowe. Poza tym są one doskonałą alternatywą dla typowych odświeżaczy powietrza, którą zawierają w swoim składzie wiele szkodliwych substancji.
W dyfuzorach stosuje się naturalne olejki eteryczne, dzięki czemu do pomieszczenia nie trafiają żadne szkodliwe toksyny. Ważna jest tu jednak kwestia zakupu olejków – warto wybierać takie, które są w 100% naturalne, bez rozpuszczalników i bez chemii. Co więcej, w trakcie pracy dyfuzora nie zmienia się struktura chemiczna olejku, nie zostaje on też rozcieńczony w wodzie. Wszystko to sprawia, że olejek nie traci swoich cennych właściwości.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet naturalne olejki eteryczne stosowane w nadmiarze, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, np. bóle głowy czy nawet alergie. Jeśli zatem będziemy rozsądnie korzystać z dyfuzora, np. raz na kilka dni, to nie tylko zapewni on piękny zapach w pokoju, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: