Alergia na pyłki – jak rozpoznać i jak długo trwa?
Nawracający katar, podrażnienie oczu i kichanie to podstawowe objawy sezonowych infekcji, a także alergii. Jakie symptomy świadczą o tym, że Twoje dolegliwości to nie jest zwykłe przeziębienie? Zobacz, po czym rozpoznać uczulenie na pyłki i jak długo może utrzymywać się ten uciążliwy stan.
Po czym rozpoznać alergię?
Jeśli objawy pojawiają się regularnie wiosną lub latem, prawdopodobnie cierpisz na uczulenie na pyłki. Do stwierdzenia takiej prawidłowości potrzebne jest prowadzenie obserwacji swojego organizmu przez kilka lat. Jeśli Twoi rodzice lub rodzeństwo mają stwierdzoną alergię na pyłki, zwróć szczególną uwagę na swoje samopoczucie wiosną i latem, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u Ciebie. Katar oraz inne objawy towarzyszące alergii są dość charakterystyczne – najważniejsze z nich to:
- wodnista konsystencja,
- powtarzające się wielokrotne kichanie,
- uczucie zatkanego nosa,
- drapanie i swędzenie gardła oraz kaszel,
- swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- świszczący oddech.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie takie symptomy, warto zasięgnąć opinii lekarza. Specjalista pomoże zidentyfikować przyczynę objawów i znaleźć sposób na ich złagodzenie.
Jak odróżnić alergię na pyłki od przeziębienia?
Bezpośrednią przyczyną przeziębienia jest kontakt z wirusem, który powoduje w organizmie stan zapalny. Po kilku lub kilkunastu dniach najczęściej objawy samoistnie ustępują. Alergia na pyłki pojawia się w wyniku obecności alergenu w otoczeniu. Układ immunologiczny pacjenta zostaje pobudzony i reaguje stanem zapalnym. Infekcja wirusowa jest chorobą zakaźną, podczas gdy alergią nie można się zarazić od kogoś. Wyraźnie zauważalna jest skłonność do alergii, gdy w rodzinie są osoby z uczuleniem na pyłki.
Katar towarzyszący przeziębieniu trwa przez 1-2 tygodnie, a potem zanika. Kichanie zwykle pojawia się w początkowym okresie infekcji, a później ustępuje. Odwrotnie jest w przypadku alergii, gdy kichanie utrzymuje się i występuje jako reakcja na kontakt z alergenem. Objawy alergii mogą być początkowo mylone z przeziębieniem, dlatego wtedy, gdy utrzymują się długo, dobrze jest odwiedzić lekarza – mówi w rozmowie z nami ekspert internetowego portalu o zdrowiu Allecco.pl. Przy alergii wydzielina z nosa jest wodnista i klarowna. Jeśli masz katar związany z przeziębieniem, po jakimś czasie jej charakter zmienia się, a katar gęstnieje i staje się nieprzezroczysty – najczęściej żółtawy lub zielonkawy.
Charakterystycznym objawem jest także łzawienie i podrażnienie oczu, które nie występuje w czasie infekcji wirusowej. Przeziębione osoby narzekają na stan podgorączkowy i bóle głowy. Alergicy nie mają takich objawów związanych z uczuleniem. Obserwuje się natychmiastowe ustąpienie dolegliwości w czasie deszczu, gdy pyłki naturalnie są usuwane z powietrza. Podobnie działa oczyszczacz powietrza lub zamontowanie filtrów w domu.
Jak długo trwa alergia na pyłki?
W sezonie podczas pylenia roślin u niektórych osób występują objawy alergii. Ten szczególny dla alergików czas rozpoczyna się już w lutym lub marcu i może trwać aż do lipca. W zależności od tego, na co konkretnie pacjent jest uczulony, objawy mogą trwać kilka lub kilkanaście tygodni. Alergia trwa tak długo, jak długo w środowisku znajdują się pyłki roślin, czyli wiosną i latem. Czas pylenia roślin jest zależny od czasu ich kwitnienia, co w przypadku niektórych gatunków może trwać nawet kilkanaście tygodni. Przykładem mogą być trawy, które pylą od maja do sierpnia. Dlatego warto zapoznać się z kalendarzem pyleń i odpowiednio przygotować.
Czy da się skrócić czas trwania alergii?
Póki w powietrzu unoszą się pyłki drzew i traw, występują takie objawy jak katar i kichanie. Można je zminimalizować poprzez unikanie przebywania na zewnątrz w dzień, gdy stężenie większości pyłków jest największe. Ponadto warto unikać wietrzenia pomieszczeń w tych godzinach. Ulgę w katarze siennym przynosi stosowanie leków antyhistaminowych, które redukują występowanie reakcji alergicznej i zapobiegają rozwijaniu się stanu zapalnego. Pamiętaj o praniu swoich ubrań i pościeli, aby usunąć z ich powierzchni pyłek. Codzienny prysznic z myciem włosów także pomaga usunąć pozostałości alergenu. Jeśli wiesz, które pyłki wywołują u Ciebie objawy alergii, warto poznać kalendarz pyleń i wykorzystać wiedzę na temat terminu pylenia określonych roślin w różnych częściach kraju. Np., jeśli tam, gdzie mieszkasz, zaczyna pylić drzewo, które jeszcze nie pyli w górach, skorzystaj z wyjazdu w ten region. W ten sposób przetrwasz czas największego natężenia kataru.
Alergia na pyłki nieco różni się od przeziębienia. Jest to katar, kichanie i zapalenie zatok pojawiające się w okresie pylenia roślin, na które pacjent reaguje stanem zapalnym. Trwa tak długo, póki alergeny nie znikną ze środowiska. Czas utrzymywania się objawów alergii może nieco się różnić w poszczególnych latach i w innych rejonach. Wynika to z różnych terminów rozpoczęcia i zakończenia kwitnienia roślin. Obserwuj swój organizm i zgłoś się do lekarza, gdy Twoje dolegliwości wymagają konsultacji ze specjalistą.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: