13 podstawowych błędów biegowych, które prawdopodobnie popełniasz, nawet o tym nie wiedząc!
Bieganie to sport uprawiany przez wielu, czy to zawodowo, czy też rekreacyjnie. Prawda jest jednak taka, że niektórzy biegacze popełniają błędy, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Główne błędy zostały wymienione poniżej, abyś mógł je skorygować.
13 podstawowych błędów podczas biegania
1. Nie wykonywanie badań okresowych
Jednym z podstawowych błędów jest brak konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem biegania lub innego rodzaju aktywności fizycznej. Ważne jest, aby zawsze była kontrola lekarska i aby robić badania okresowe. Dzięki temu będziesz wiedział, czy jesteś w dobrej kondycji, by zacząć biegać, a także będziesz miał dane, dzięki którym będziesz mógł ułożyć odpowiedni, skuteczny i bezpieczny plan treningowy.
2. Brak planu treningowego
W bieganiu, jak w każdym innym sporcie, niezbędny jest plan treningowy z cyklami treningowymi, dzięki czemu można stopniowo się rozwijać. Niektóre treningi będą mocniejsze niż inne, niektóre dłuższe, niektóre krótsze i bardziej intensywne, ale ważne jest to, że to planowanie istnieje i że jest przestrzegane. Istotne jest również uwzględnienie dni odpoczynku, aby nie przesadzić z ilością kilometrów i nie nabawić się kontuzji, co spowoduje spadek wydajności, urazy mięśni, a nawet spadek odporności.
3. Nie szanując swojego ciała
Jeśli czujesz się nadmiernie zmęczony lub odczuwasz nietypowy ból, czy to w mięśniach, czy w innym organie, powinieneś ograniczyć ilość wykonywanych ćwiczeń. Kontynuowanie i wytrwanie w dyskomforcie może skutkować poważniejszymi kontuzjami, zmuszając Cię do dłuższej przerwy.
4. Tylko bieganie i nie trenowanie innych części ciała
Samo bieganie nie rozwinie w idealny sposób wszystkich grup mięśniowych, takich jak mięśnie brzucha, dolnej części pleców czy wyspecjalizowane mięśnie nóg. Aby uzyskać najlepsze wsparcie mięśniowe i równowagę podczas biegu, będziesz musiał dodać trening mięśni, który pomoże Ci poprawić technikę biegu i wydajność.
5. Nadmierna konkurencja
Udział w zawodach powinien odbywać się z umiarem, bo to właśnie w wyścigach dajemy z siebie maksimum. Jeśli na przykład w każdy weekend bierzesz udział w zawodach, może to doprowadzić do silnego zmęczenia. Zawody lub maratony powinny być częścią planowania treningów na cały sezon.
6. Bieganie na pusty żołądek
Kiedy biegasz na pusty żołądek, Twój organizm nie ma wystarczająco dużo energii, aby odpowiedzieć na aktywność i może pogorszyć Twoją wydajność. Możesz czuć się chory, zniechęcony, mieć niewyraźne widzenie, odczuwać zmęczenie, wymiotować, a nawet zemdleć. Ważne jest, aby zjeść trochę jedzenia jako wsparcie energetyczne dla aktywności, bez przejadania się.
7. Bieganie bez wody
Podczas treningów jest wiele osób, które nie nawadniają się odpowiednio, albo dlatego, że nie chcą stracić rytmu, albo dlatego, że myślą, że staną się cięższe. Nawodnienie jest jednak niezbędne do funkcjonowania organizmu. Jeśli się odwodnimy, nasza wydajność nie będzie tak pożądana. Nie musisz pić dużo wody podczas biegu, ale koniecznie przed i po treningu, aby zastąpić utracone płyny.
8. Noszenie dodatkowych ubrań, aby się spocić
Noszenie zbędnych warstw ubrań w celu pocenia z myślą że w ten sposób schudniesz, nie powinno mieć miejsca! Będziesz tylko tracił wodę, a nie schudniesz. Polecamy odzież wykonaną z technicznych, lekkich, wygodnych i oddychających tkanin.
9. Używania nieodpowiedniego obuwia
Niektórzy biegacze używają butów do biegania nie zdając sobie sprawy ze swojego typu kroku, co może powodować, oprócz dyskomfortu, dekompensacje, które mogą prowadzić do kontuzji. Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze butów biegowych jest typ kroku (pronator, supinator, neutralny). Koniecznie weź pod uwagę swój typ kroku, rodzaj biegu i podłoże, po którym biegasz - używanie nieodpowiednich butów może spowodować kontuzję.
10. Nieodnawianie butów
Buty do biegania, jak każdy inny materiał, mają swój okres przydatności - zużywają się, zmniejsza się ich amortyzacja lub przyjmują nieodpowiednie kształty, co może prowadzić do kontuzji. Dlatego dobrym pomysłem jest zmiana butów co około 800 km lub, jeśli możesz, naprzemiennie podczas treningów, aby buty wytrzymały dłużej.
11. Nieodpowiedni odpoczynek
Po każdym intensywniejszym treningu powinien być lżejszy dzień treningowy lub nawet dzień odpoczynku - to właśnie w okresie regeneracji zachodzą niezbędne zmiany dla odbudowy i budowy mięśni. Wiadomo, że ci, którzy lubią ćwiczyć, nie lubią stać w miejscu, ale okres odpoczynku jest niezbędny i powinien być częścią planowania treningu. Poza umożliwieniem pozytywnych adaptacji organizmu, odpoczynek jest jednym z głównych źródeł zapobiegania kontuzjom.
12. Bieganie z nieprawidłową postawą
Bieganie z nieprawidłową postawą ciała jest niestety bardzo powszechne. Jeśli postawa rąk, głowy i stóp podczas biegu nie jest najwłaściwsza, może to powodować negatywne skutki. Bieganie z głową w dół, krzyżowanie rąk przed ciałem, łokcie zbyt daleko od tułowia, bieganie na palcach, mocne zamykanie pięści, posiadanie napiętych barków, to częste błędy, które zdarzają się codziennie. Należy przeczytać więcej informacji na temat prawidłowej postawy ciała podczas biegania, aby uniknąć kontuzji.
13. Regularność
Regularność to jeden z fundamentów treningu - nie ma sensu biegać codziennie przez tydzień, jeśli w kolejnym tygodniu nie wykonasz ani jednej sesji treningowej. Regularność, dyscyplina i konsekwencja w treningu pomogą rozwinąć Twoje ciało, poprawić czas biegu i przygotować Cię do dłuższego wyścigu.
Zobacz, który z tych błędów popełniasz i potraktuj zmiany już teraz, a zobaczysz, że Twoje wyniki się poprawią!
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: