Zakaz handlu w niedzielę - rządzący szykują zaostrzenie ustawy. Co się zmieni?

Zakaz handlu w niedzielę praktycznie nie dotyczy już większości popularnych sklepów. Od dawna w ostatni dzień tygodnia działają małe punkty tj. Żabka, Carrefour Express czy Delikatesy Centrum. Niedawno do tego grona dołączyły największe sieci dyskontów: Biedronka, Lidl i Kaufland. Rządzący obserwując taki obrót wydarzeń postanowili zaostrzyć ustawę i ograniczyć działalność sklepów.

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Rządzący ograniczą działanie sklepów!
Реклама

Zakaz handlu w niedzielę omija już większość znanych dyskontów i mniejszych sklepów

Zakaz handlu w niedzielę jest już fikcją, ponieważ większość sieci handlowych postanowiło otworzyć swoje sklepy w ostatni dzień każdego tygodnia. Trzeba podkreślić, że nie łamią obowiązującego prawa i działają w pełni legalnie, ponieważ oferują usługi kurierskie i pocztowe, które umożliwiają działanie placówek mimo ograniczeń zapisanych w ustawie przygotowanej przez rządzących. 

W tym miejscu chcemy przypomnieć, że od lipca w niedziele niehandlowe funkcjonuje już ponad 400 dyskontów Biedronka. 5 września zaczęły również funkcjonować sklepy sieci Lidl i Kaufland. Placówki zlokalizowane są w różnych miejscach naszego kraju, zarówno w metropoliach tj. Warszawa, Kraków, Poznań czy Łódź, jak i mniejszych miejscowościach. Z biegiem czasu będzie się ich otwierać coraz więcej.

Nie możemy zapomnieć też o działających od dawna sklepikach osiedlowych sieci: Żabka, Carrefour Express oraz placówkach należących do Grupy Eurocash (Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc czy Euro Sklep). Na ten moment wybór małych i dużych placówek handlowych, które są otwarte w niedziele niehandlowe, jest naprawdę szeroki. Taki obrót wydarzeń z pewnością ucieszył większość konsumentów, którzy zyskają więcej czasu na zrobienie zakupów. Z drugiej strony obecna sytuacja zaniepokoiła rządzących, którzy planują zaostrzyć ustawę o zakazie sprzedaży w ostatni dzień tygodnia.

Rządzący chcą zaostrzyć ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Jakie przepisy się zmienią?

Na najbliższy wtorek 14 września zostało zaplanowane spotkanie komisji sejmowej, która zajmie się zakazem handlu w niedzielę. W mediach pojawiły się informacje, że rządzący chcą wprowadzić zmiany w przepisach, nowelizacja ustawy prawdopodobnie będzie dotyczyć 5 spośród 32 wyjątków, które zwalniają handlowców z zamykania sklepów w ostatni dzień tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że po wejściu w życie nowego projektu sieci będą zmuszone z powrotem zamknąć swoje sklepy.

Rządzący chcą wprowadzić do ustawy o zakazie handlu w niedzielę zapis, który będzie mówił o tym, że w ostatni dzień tygodnia mogą być otwarte tylko te sklepy, w których usługi pocztowe i kurierskie przynoszą powyżej połowę dochodów. Oznacza to, że działające obecnie dyskonty i małe placówki handlowe nie spełnią tego warunku, ponieważ w największym stopniu zarabiają ze sprzedaży produktów.

Co ważne, w razie, gdy sieci handlowe nie zastosują się do nowych zasad, czyli nie wykażą danych potwierdzających przychody z usług pocztowych na poziomie minimum 50%, wtedy Państwowa Inspekcja Pracy będzie je karać grzywnami finansowymi (od 1000 zł do 100 000 zł). W skrajnych przypadkach łamania obowiązujących reguł w niedziele niehandlowe może grozić nawet pozbawienie wolności.

Niedziele niehandlowe - sprawdź listy adresów otwartych sklepów

Na łamach naszego bloga regularnie informujemy o nowych lokalizacjach sklepów, które są otwarte w niedziele niehandlowe. W ostatnim czasie opulikowaliśmy artykuły z listami adresów placówek od następujących sieci handlowych: Biedronka, Lidl i Kaufland. Teksty znajdziesz poniżej. Przeczytaj i dowiedz się, czy w twojej okolicy będą otwierać się znane dyskonty w każdy ostatni dzień tygodnia. Zachęcamy również do zapoznania się z najnowszymi gazetkami promocyjnymi, w których dostępne są duże zniżki na weekend.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Статті

Блог

Реклама