Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Dziś osobom pracującym zagraża nie tylko depresja, ale również wypalenie zawodowe. To zjawisko budzące coraz więcej zainteresowania i niepokoju, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie i rodzi poważne konsekwencje. Jak sobie z nim radzić?

Реклама

Wypalenie zawodowe objawia się utratą chęci do pracy, nadmiernym zmęczeniem, narastającym stresem, lękiem, zdenerwowaniem, a także zmianą nastawienia do współpracowników. Może być problemem chwilowym, ale często pozostaje na dłużej i wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Co pomoże? Osoby zmagające się z tego rodzaju problemem powinny skorzystać ze wsparcia psychologa, terapeuty, psychiatry. Rozmowa ze specjalistą przyniesie ulgę, a także dostarczy pomysłów na dalsze działanie.

Depresja, czy wypalenie zawodowe?

Wszelkie zaburzenia psychiczne objawiające się spadkiem samopoczucia, niechęcią do wykonywania codziennych zadań, apatią, nadmiernym zmęczeniem i brakiem umiejętności czerpania i okazywania radości wymagają podjęcia konkretnego działania. Nawet jeśli jest to stan przejściowy zawsze może przerodzić się w poważniejsze schorzenia wymagające leczenia. Trzeba również pamiętać, że zły stan psychiczny rzutuje na zdrowie fizyczne, dlatego osoby zmagające się ze stanami depresyjnymi mają obniżoną odporność, łatwiej zapadają na różnego rodzaju infekcje.

Czujesz, że wypalenie zawodowe to właśnie twój problem? Umów się na konsultacje online ze specjalistą i zacznij jak najszybciej działać. Być może twoje złe samopoczucie wymaga podania odpowiednich leków – w takiej sytuacji przyda się e recepta online 24h. Najczęściej wypalenie zawodowe jest leczone jak depresja, czyli lekami antydepresyjnymi, uspokajającymi, ułatwiającymi zasypianie. Oprócz farmakoterapii skuteczna może okazać się psychoterapia, spotkania z psychologiem, który pomoże radzić sobie z negatywnymi myślami i podejściem do pracy.

Wypalenie zawodowe a zwolnienie z pracy

Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, zmagające się z gorszym samopoczuciem stają się mniej wydajne, znacznie spada ich produktywność. Doświadczają problemów z pamięcią, koncentracją, spada ich zainteresowanie wykonywanymi dotąd zadaniami. Jednocześnie ich ciało zaczyna cierpieć, miewają dolegliwości bólowe, znacznie podupadają na zdrowiu. To coraz poważniejszy stan, którego nie można bagatelizować. W takiej sytuacji warto skorzystać ze zwolnienia – to czas, który można przeznaczyć na odpoczynek, powrót do formy.

L4 z powodu depresji wystawi lekarz psychiatra, który pomoże zdiagnozować problem. Oceni również, jak długie powinno być L4, aby pacjent zdołał poprawić swoje samopoczucie i odzyskać siły do dalszej pracy. Czas zwolnienia pracownik musi przeznaczyć na działania, które umożliwią dalsze funkcjonowanie zawodowe. Jak radzić sobie z wypaleniem czy depresją?

  • nauczyć się odpoczywać, relaksować, znaleźć czas dla siebie na drobne przyjemności;
  • mówić o swoich odczuciach, nie unikać rozmów z bliskimi, psychologiem, terapeutą;
  • zadbać o aktywność fizyczną;
  • zmodyfikować dietę – niedobory wpływają na stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wypalenie zawodowe może przytrafić się każdemu, podobnie jak depresja. Życie w biegu, presja społeczna, permanentny stres, konieczność sprostania wymaganiom, czy też nadmierne ambicje są przyczynami rozwoju zaburzeń psychicznych. Trzeba pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby walki z tego rodzaju dolegliwościami. Pierwszym jest rozmowa ze specjalistą.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

    Статті

    Блог

    Реклама