Trudna sztuka wyboru kredytu hipotecznego – jakich błędów unikać?
Zakup mieszkania czy budowa domu to przedsięwzięcia, które wymagają zaangażowania sporych środków finansowych. Mało kto dysponuje dziś gotówką niezbędną do tego, by wejść w posiadanie wymarzonej nieruchomości. Dla większości rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową nie mając wiedzy na temat finansów? Gdzie szukać profesjonalnego wsparcia?
Czy należy się bać hipoteki?
Dla wielu osób wizja zadłużenia się na dziesiątki lat może budzić niepokój. Nic w tym dziwnego, to decyzja na długi czas, którą trzeba dobrze przemyśleć. Kredyt, odpowiednio dobrany do potrzeb i możliwości finansowych, nie powinien stanowić zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu i tym samym spędzać snu z powiek. Miesięczne raty muszą być na tyle niskie, by zapewnić kredytobiorcy bufor bezpieczeństwa na wypadek istotnego wzrostu stóp procentowych i tym samym kosztów kredytu. By jednak zrealizować taki scenariusz, decyzję o wyborze kredytu hipotecznego należy dokładnie rozważyć. Warto porównać ze sobą kilka ofert, by w ten sposób wybrać spośród nich tę najkorzystniejszą. Jak tego dokonać? Jakich błędów unikać?
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Pierwszą istotną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór rodzaju oprocentowania. Na rynku jeszcze do niedawna dominowały kredyty z oprocentowaniem zmiennym, zależnym od wysokości właściwej stawki WIBOR. Kredyty o stałej stopie procentowej (przynajmniej przez kilka lat) stanowiły rzadkość. Obecnie trend ten zaczyna się powoli odwracać, między innymi przez wysoką inflację i wysokie stopy procentowe. Którą opcję zatem wybrać?
Kredyt o stałej stropie procentowej ułatwia zarządzanie budżetem i pozwala spokojniej spać. Wybierając kredyt z oprocentowaniem opartym o WIBOR, należy liczyć się ze znacznie większą nieprzewidywalnością. Jak pokazały ostatnie miesiące, rata kredytu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Kolejnym istotnym czynnikiem wyboru są koszty. Mowa nie tylko o wysokości oprocentowania, ale o wszystkich kosztach towarzyszących, w tym o kosztach korzystania z dodatkowych produktów, do których bank może nas zobowiązać umową. Obowiązuje tu prosta zasada – uwagę skoncentrować powinniśmy na tych kredytach, które mają najniższy koszt całkowity. Jak znaleźć taki kredyt pośród wielu ofert? Pomóc może porównywarka kredytów. Rozsądnym krokiem będzie również kontakt z ekspertką bądź ekspertem finansowym np. z Grupy ANG. Wsparcie nic nie kosztuje. Ekspert / ekspertka wyjaśnia wszelkie wątpliwości, wylicza zdolność i wyszukuje najlepszą ofertę kredytową spośród ofert różnych banków, mając na uwadze nasze możliwości. Potem można też liczyć na pomoc w załatwieniu formalności z wybranym bankiem.
Warto przemyśleć kwestie związane z wkładem własnym, gdyż jego wysokość wpływa na koszt finansowania. Przed złożeniem wniosku dobrze jest zadbać o swoją historię kredytową. Nie tylko zwiększy ona naszą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ale również korzystnie wpłynie na koszt finansowania. Jeśli najtańsze banki nisko ocenią naszą zdolność kredytową lub odrzucą wnioski, będziemy zmuszeni do skorzystania z droższej oferty.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: