Щороку STEM-кіндлотеки збирають близько 100 000 відвідувачів. Але що ж таке ці STEM-кіндлотеки?

У 2023/24 навчальному році компанія Amazon представила досягнення своєї програми STEM-освіти Kindloteka. Цей період відзначився різноманітними освітніми ініціативами, вебінарами, тренінгами та співпрацею, які сприяли появі нових проєктів. Наприкінці навчального року у Варшаві відбувся другий Kindlotekowisko, в якому взяли участь понад 60 педагогів та вихователів з усієї Польщі.

kindle
Kindle od Amazona fot. Canva
Реклама

Inicjatywy edukacyjne Amazona: Program Kindloteka STEM

Amazon od prawie dekady angażuje się w wspieranie edukacji w lokalnych społecznościach w Polsce. Jednym z głównych działań firmy jest program edukacyjny Kindloteka STEM, który tworzy w całym kraju przestrzenie sprzyjające rozwijaniu umiejętności cyfrowych i zamiłowania do literatury wśród dzieci i młodzieży. Program oferuje również wsparcie dla edukatorów i edukatorek poprzez programy rozwoju zawodowego oraz spotkania, takie jak Kindlotekowisko, gdzie mogą wymieniać się doświadczeniami i pomysłami. Inicjatywa ta jest wspierana merytorycznie przez partnerów społecznych, takich jak Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog i Fundacja Zaczytani.org.

– Program doskonale sprawdza się wśród uczniów w każdym wieku. Podczas regularnych zajęć z dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi obserwujemy ich ogromne postępy w zakresie prostych ćwiczeń z programowania oraz operowania robotami – stwierdziła Paula Śpionek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Lorentowicza w Pabianicach.

Inicjatywa nie jest skierowana tylko do najmłodszych. Justyna Daniel-Korzyniowska, koordynatorka Kindloteki STEM w Jarocinie, wspomina również o reakcji seniorów.

– Jestem dumna z zajęć z seniorami. Dla uczestników niezwykłym odkryciem były zajęcia z wykorzystaniem czytników e-booków. Gdy poznali ich zastosowanie oraz dowiedzieli się, ile książek można zmieścić na tak małym urządzeniu, byli zaskoczeni. Możliwość powiększania liter podczas czytania i bezpłatnego wypożyczenia urządzenia z biblioteki również zrobiła na nich ogromne wrażenie.

Ponad 60 koordynatorów programu wzięło udział w Kindlotekowisku w Warszawie.

Pod koniec roku szkolnego odbyło się drugie Kindlotekowisko, czyli spotkanie koordynatorów i koordynatorek programu Kindloteka STEM w Polsce. Po sukcesie pierwszej edycji, tegoroczne wydarzenie miało na celu podsumowanie osiągnięć, integrację oraz rozwój kompetencji edukacyjnych i technologicznych uczestników. Podczas dwudniowego zlotu, ponad 60 edukatorek i edukatorów z całego kraju spotkało się w Warszawie, aby poznać nowe metody nauczania STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) oraz bajkoterapii. Uczestnicy mieli również okazję wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Podczas wydarzenia odbyło się wyjątkowe świętowanie - 10-lecie obecności Amazon w Polsce oraz 10-lecie programu Kindloteka STEM. Dodatkowo, edukatorzy i edukatorki z Kindlotek otrzymali prezenty w postaci robotów edukacyjnych, które wzbogacą zasoby ich placówek i pozwolą na wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania. Te innowacyjne narzędzia mają na celu wspieranie edukacji i rozwój lokalnych społeczności, co jest jednym z głównych celów programu.

– Drugie Kindlotekowisko było dla nas nie tylko okazją do podsumowania wspólnych osiągnięć w ramach programu Kindloteka STEM, ale także doskonałym momentem na uczczenie 10-lecia obecności Amazon w Polsce oraz samego programu. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać edukację i rozwój młodych talentów, a widząc zaangażowanie i pasję naszych koordynatorów jesteśmy pewni, że przyszłość edukacji technologicznej w Polsce jest w dobrych rękach. – stwierdziła Barbara Krystosiak, menedżerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Amazon na terenie Polski

Od momentu rozpoczęcia działalności w Polsce w 2014 roku, Amazon stworzył ponad 70 000 miejsc pracy, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich. Firma posiada dziesięć nowoczesnych centrów logistycznych, biuro Amazon Web Services w Warszawie oraz Amazon Development Center Poland w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. ADCP to innowacyjne ośrodki badawcze, gdzie zespoły menedżerów, inżynierów oraz naukowców rozwijają zaawansowane technologie Amazon, takie jak Alexa, Ring, Echo, Polly, TTS, AWS Database Migration i Kindle. Od 2012 roku Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 miliarda złotych w infrastrukturę, w tym centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, a także w wynagrodzenia i rozwój usług dla klientów. Firma przeznaczyła również miliardy dolarów na rozwój infrastruktury i technologii wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa w dotarciu do nowych klientów w kraju i za granicą oraz na ochronę własności intelektualnej marek.

Informacje na temat firmy Amazon:

Firma Amazon opiera swoje działania na czterech kluczowych zasadach: koncentracji na kliencie zamiast na konkurencji, pasji do innowacji, zaangażowaniu w doskonałość operacyjną oraz myśleniu długoterminowym. Amazon dąży do tego, aby być najlepszym pracodawcą, najbezpieczniejszym miejscem pracy i firmą najbardziej zorientowaną na klienta na świecie. Firma jako pierwsza na świecie wprowadziła takie innowacje jak: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, program Postaw na Swój Rozwój, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo, Alexa, technologia Just Walk Out, Amazon Studios oraz Deklarację Klimatyczną (The Climate Pledge). Więcej informacji można znaleźć na naszym biurze prasowym i blogu Aboutamazon.pl oraz śledząc nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze @AmazonNewsPL i YouTube.

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама