Rośliny doniczkowe. Zapewnijmy im dobrostan przed wyjazdem na ferie!

Nie za ciepło, ale też niezbyt sucho. Przewiewnie, czy raczej w spokojniejszym miejscu? Często zastanawiamy się, jakie warunki zapewnić naszym roślinom doniczkowym w okresie zimy. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja, gdy wyjeżdżamy na ferie zimowe lub urlop. Zobaczmy, jak można łatwo zadbać o rośliny doniczkowe i przygotować je do dłuższej nieobecności w domu.

Ferie zimowe. Niełatwy czas dla roślin doniczkowych.
Jest kilka prostych rozwiązań służących do zasilania roślin doniczkowych w wodę. Źródło: Adobe Stock
Реклама

Spis treści
Warunki dla roślin w domu
Przygotowania przed wyjazdem
Miejsce, temperatury, dostęp do światła
Akcesoria do nawadniania roślin doniczkowych
Dla zapominalskich - butelka i korek
Zapowiedź

Warunki dla roślin w domu

Podczas okresu zimowego, największym problemem dla roślin doniczkowych jest nieregularne ich podlewanie oraz przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach temperaturowych. Jeśli podczas naszej dłuższej nieobecności rośliny doniczkowe nie będą regularnie podlewane, mogą niemal "na naszych oczach" zżółknąć i zwiędnąć. 

Jakie niekorzystne warunki w domu mogą zaszkodzić kwiatom i wszystkim roślinom doniczkowym, gdy wyjedziemy na zimowe ferie:

  • zbyt wysokie temperatury panujące w mieszkaniu;
  • brak regularnego podlewania;
  • za niska wilgotność powietrza;
  • ustawienie doniczek z roślinami w nasłonecznionym miejscu (okno, parapet).

Przygotowania przed wyjazdem

Chcąc zapewnić naszym kwiatom w doniczkach odpowiednie warunki, dzięki którym przetrwają nasz urlopowy wyjazd, powinniśmy wcześniej odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim musimy zastanowić się nad kwestią podlewania naszych roślin: niektóre z nich lubią codzienne podlewanie, inne przetrwają bez problemu kilkanaście dni. 

Dobrym nawykiem jest umiar - nie podlewamy roślin "na zapas" przed wyjazdem, ponieważ nadmiar wilgoci w podłożu może przyczynić się do gnicia korzeni. Trzeba zapewnić roślinom taki zapas wody, aby mogły pobierać go powoli, przez cały czas naszej nieobecności. 

Uważajmy na kaktusy i sukulenty. Te rośliny świetnie poradzą sobie z brakiem wody, ale mogą zacząć nam marnieć, gdy zostaną ustawione w miejscy silnie przewiewnym, zbyt chłodnym. Kaktusy lub sukulenty możemy podlać przed wyjazdem, nie martwiąc się o ich kondycję. 

Miejsce, temperatury, dostęp do światła

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych jest jedną z najbardziej wymagających czynności dla wszystkich, którzy chcą utrzymać piękne kwiaty w doniczkach żywe, nawet po dłuższej nieobecności w domu. Jeśli zależy nam na bezpiecznym "przezimowaniu" naszych roślin możemy sprawdzić, czy uda się nam zapewnić naszym roślinom doniczkowym minimum warunków. Oto one: 

  • przestawiamy doniczki z miejsc przewiewnych, narażonych na zimne podmuchy wiatru lub odsuwamy od nieszczelnych okien;
  • ustawiamy doniczki z daleka od grzejników, gdzie rośliny będą narażone na bardzo suche powietrze;
  • nie stawiamy doniczek w miejscach narażonych na przeciągi;
  • musimy tak rozplanować schemat korzystnych miejsc dla roślin, aby nie stały też w głębi pokoju, w cieniu - zimą promienie słoneczne są bardzo potrzebne naszym roślinom;
  • ograniczamy tuż przed wyjazdem podlewanie, zwłaszcza nie podlewamy już kaktusów, możemy niewielką ilością wody "zrosić" ziemię, w której rosną sukulenty.; 
  • przed wyjazdem możemy zrobić "kąpiel"  naszym paprociom, storczykom oraz innym roślinom liściastym.

Akcesoria do nawadniania roślin doniczkowych

Jest kilka rozwiązań, które możemy wykorzystać, do zasilania naszych kwiatów doniczkowych w wodę podczas naszej nieobecności w domu. Możemy na przykład sprawdzić działanie  tzw. kul nawadniających. Są one dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, a także dobrych kwiaciarniach.

Kule nawadniające są wykonane są z tworzywa sztucznego lub szkła. Mają kształt kuli z charakterystyczną, zwężającą się ku dołowi szyjką. Ich użycie jest łatwe. Trzeba przed planowanym wyjazdem napełnić kule wodą, po czym wbić w ziemię, w doniczce. Woda z kuli nawadniającej będzie dozowana do podłoża, samoczynnie. Kule nawadniające możemy śmiało zastosować, gdy nasz wyjazd na ferie potrwa około dwóch tygodni. 

Innym rozwiązaniem jest zakup tzw. automatycznej konewki. Jest to wygodny w użyciu system nawadniania roślin. Konewka automatycznie pompuje wodę z butelki lub zbiornika i dostarcza ją w wybranym czasie do roślin doniczkowych podczas naszej nieobecności. Jej użycie jest bardzo proste i dzięki zastosowaniu tego niedrogiego systemu (ceny ok. 480 zł) możemy zasilić w wodę nawet kilkadziesiąt kwiatów doniczkowych.

Wygodnym w użyciu specyfikiem, który nie pozwoli wyschnąć kwiatom doniczkowym jest tzw. hydrożel ogrodniczy. Hydrożel jest substancją, która magazynuje wodę i stopniowo uwalnia ją do podłoża rośliny. Ma postać niewielkich granulek, które mieszamy z ziemią ogrodową i doniczkową. Hydrożel można kupić w sklepach ogrodniczych. Przed wyjazdem trzeba go tylko wymieszać z podłożem w doniczce, a następnie podlać rośliny. 

Dla zapominalskich - butelka i korek

Gdy prześpimy nasz obowiązek wobec roślin i nie mamy już czasu na zakup akcesoriów, które zapewnią roślinom odpowiedni stan nawodnienia możemy zastosować jeden z najpopularniejszych sposobów "automatycznego" nawadniania roślin podczas naszej nieobecności, jakim jest m.in. plastikowa butelka z niedokręconą zakrętką lub sznurkiem zamocowanym w dziurce przewierconej w zakrętce. Butelkę z niedokręconą do końca zakrętka umieszczamy w doniczce do góry dnem, dzięki czemu woda wolno sączy się do ziemi. 

Zapowiedź

Za tydzień przeczytamy o ważnych zadaniach czekających nas podczas prac w ogrodzie, w lutym. Zobaczymy, jak zadbać o ogród oraz jak zabrać się do przycinania różnych gatunków krzewów. Zapraszam! 

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Увімкнути сповіщення про улюблені продукти:

Статті

Блог

Реклама