Kredyt ratalny – jak można sfinansować zakupy na raty?
Spadły na Ciebie nieoczekiwane duże wydatki? A może wymiany potrzebuje zużyta już pralka lub stary telewizor? Niezależnie od tego, co chcesz kupić i czy jest to warte kilkaset złotych, czy kilka tysięcy, zawsze możesz sfinansować zakupy na raty. Jak przebiega zaciągnięcie kredytu ratalnego? Sprawdź.
Co to jest kredyt ratalny?
Kredyt ratalny to rodzaj kredytu konsumpcyjnego, który finansuje dodatkowe wydatki. Takie zobowiązanie spłaca się w comiesięcznych ratach przy stałym oprocentowaniu. Wybierając odpowiednią ofertę kredytu, warto zwrócić uwagę na roczną stopę oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie koszty kredytu i dlatego jest kluczowym kryterium wyboru.
Kiedy warto zdecydować się na zakupy na raty?
Zakup na raty jest dla Ciebie idealny, jeśli nagle musisz zrealizować duży zakup, a nie masz na niego odłożonych pieniędzy. Jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz sfinansować kupno rzeczy, która od dawna wymaga wymiany, a nie stać Cię od razu na zapłacenie całej kwoty. Ogółem kredyt ratalny można zaciągnąć na różne dobra trwałego użytku. Może to być nowy samochód, komputer, telefon, telewizor, zmywarka, pralka czy lodówka. Dzięki pożyczce ratalnej możesz od razu mieć do dyspozycji wymaganą kwotę na ich zakup.
Gdzie i na jakich zasadach można dokonać zakupu na raty?
W przeszłości płatność w ratach oferowana była tylko przy większych zakupach. Jednak te czasy już dawno minęły. Teraz możesz płacić za każdy możliwy rodzaj zakupu na raty w wielu sklepach. Nieważne, czy jest to sklep z elektroniką, sklep internetowy, czy coraz częściej mniejsze sklepy – płatność na raty jest teraz częścią oferty wielu detalistów. Wystarczy dopytać bezpośrednio w placówce stacjonarnej o taką formę finansowania towaru lub wybrać ją, gdy jest dostępna w płatnościach podczas zakupów online.
Z kredytu ratalnego mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które posiadają ważny dowód osobisty oraz oświadczenie o dochodach. Wynagrodzenie nie musi pochodzić jedynie z umowy o pracę. Pod uwagę brane są także inne źródła np. renta, emerytura, umowa zlecenie lub dochody z działalności gospodarczej. Kredyt ratalny udzielany jest na określony czas (najczęściej od kilku miesięcy do trzech lat), podczas którego kredytobiorca spłaca raty w ustalonej wysokości.
Jak można sfinansować zakup na raty?
Kiedy już wybierzesz przedmiot zakupów i chcesz rozłożyć płatność na raty, musisz poinformować o tym pracownika sklepu. Jeśli transakcja przeprowadzana jest w sklepie internetowym, musisz zaznaczyć właściwą opcję przy wyborze metody płatności. Na tym etapie decydujesz też, czy ratalne zobowiązania płatnicze mają objąć tylko jeden przedmiot, czy cały koszyk zakupowy. Wówczas otrzymasz dostępną ofertę kredytów ratalnych.
Warto poświęcić czas na przeanalizowanie warunków umowy i ustalić parametry spłaty pożyczki. Chodzi zwłaszcza o preferowany okres i wysokość miesięcznej raty. Kiedy ustalisz te kwestie, możesz złożyć wniosek o udzielenie pomocy w sfinansowaniu zakupów. W zależności od banku decyzja może zostać wydana nawet w kilkanaście minut. Jeśli będzie pozytywna, wystarczy podpisać umowę oraz pozostałe dokumenty i oczekiwać na dostawę lub od razu odebrać zakupiony towar. Od tej chwili jako kredytobiorcę obowiązywać Cię będzie regularna spłata kredytu zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Czym można zastąpić kredyt ratalny?
Jeśli wydatek jest naprawdę duży, bo musisz np. kupić meble oraz sprzęt RTV i AGD do całego mieszkania zakupy na raty mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem. Czasami lepiej postarać się o przyznanie kredytu gotówkowego. Swoje możliwości kredytowe oraz błyskawiczne zestawienie najlepszych ofert na rynku sprawdzisz, korzystając z porównywarki kredytów online.
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakup nowego auta, możesz skorzystać z typowego kredytu samochodowego. Natomiast, gdy w grę wchodzi kosztowne kupno mieszkania lub remont domu, warto postarać się o przyznanie kredytu hipotecznego.
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: