Grzyby 2022: czy sezon na grzyby już się zaczął?
Sezon grzybowy trwa, a grzybobranie nabiera tempa. Ostatnie kilka dni były deszczowe, ale dość ciepłe - idealne warunki dla grzybiarzy. Ci, którzy już odważyli się zapuścić do lasów, chwalą się pierwszymi znaleziskami. Wszystko wskazuje na to, że grzybów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź, jakie gatunki można już znaleźć w Twoich lokalnych lasach!
Spis treści:
- Grzyby 2022: czy w lesie są grzyby?
- Stereotyp grzybiarza kontra rzeczywistość
- Gdzie na grzyby?
Grzyby 2022: czy w lesie są grzyby?
Z wielu miejsc w Polsce od grzybiarzy docierają sygnały, że prawdziwy wysyp grzybów jest już coraz bliżej. W niektórych regionach póki co wycieczki na grzyby kończą się skromnymi zbiorami, ale inni grzybiarze chwalą się już pierwszymi koszami wypełnionymi po brzegi. Obecnie jednak grzybiarze w całej Polsce są zgodni – na razie grzyby, które da się znaleźć, nie są duże i nie ma ich też dużo. Można się jednak natknąć w lesie na okazy:
- podgrzybków,
- maślaków,
- kurek,
- prawdziwków,
- opieniek,
- koźlaków.
W niektórych regionach na wyjście na grzyby decyduje się już całkiem sporo osób, jednak przy takiej konkurencji i tym, ile obecnie grzybów jest w lasach, niczyje zbiory nie są imponujące. Najbardziej zapaleni grzybiarze liczą na to, że wysyp grzybów to kwestia od kilku do kilkunastu dni.
Przed tobą pierwsze grzybobranie i nie wiesz, gdzie są grzyby? Śledź portale dla grzybiarzy – tam możesz znaleźć aktualne informacje prosto od fanów zbierania grzybów. Dowiesz się, gdzie możesz szukać grzybów i jakich gatunków się spodziewać.
Grzyby jadalne - jakie warto zbierać w sierpniu?
Najlepszymi grzybami do zbierania w sierpniu są kurki. Kurki mają delikatny smak, który doskonale nadaje się do letnich potraw. Kurki są łatwe do rozpoznania, ponieważ mają lejkowaty kapelusz i grzbiety na spodniej stronie kapelusza. Maślaki to grzyb którego warto szukać w sierpniu. Maślaki mają mają łagodny, orzechowy smak i doskonale nadają się do krojenia w plastry i pieczenia, puree do zupy lub dodawania do risotto. Koźlaki również znajdziemy w lasach w sierpniu. Koźlaki charakteryzują ich brązowe kapelusze o średnicy od 4 do 8 cm i wypukłym kształcie. Łodyga jest biała, o długości do 5 cm, a miąższ biały, o łagodnym smaku i zapachu.
Stereotyp grzybiarza kontra rzeczywistość
Stereotypowy grzybiarz wstaje wcześnie rano, gdy wszyscy inni jeszcze smacznie śpią i wybiera się do lasu. Ma tam swoje sprawdzone miejsca, o których nikomu nie piśnie ani słowem, a gdy mniej doświadczony kolega zapyta go, gdzie warto iść na grzyby, grzybiarz-wyga złośliwie skieruje go tam, gdzie rosną tylko te trujące. W końcu nie może pozwolić na to, by ktoś uszczuplał jego zbiory! Stereotypowy grzybiarz nigdy nie ma dość i nawet gdy każdy zakamarek jego kuchni i spiżarni jest pełen grzybów, on i tak pójdzie do lasu, by przynieść z niego kolejne.
Czy tak jest naprawdę? Stereotypy nie mają wiele wspólnego z prawdą. Wystarczy przez chwilę prześledzić internetowe społeczności grzybiarzy, by zorientować się, że są oni bardzo otwarci na to, by dzielić się wiedzą. Podpowiedzą sobie nawzajem, czy warto już wybrać się do lasu, czy jeszcze chwilę poczekać, a także wskażą miejsca, w których natknęli się na grzyby – dodadzą także jakich gatunków można się tam spodziewać.
Poza tym jednak grzybiarze oferują nieocenioną pomoc w identyfikacji grzybów. Tych, którzy nigdy wcześniej nie zbierali grzybów i nie bardzo się na nich znają, do wycieczki na grzybobranie najbardziej zniechęca ogrom trujących gatunków, które w dodatku łatwo pomylić z tymi, które są jadalne. Czasem jednak nawet grzybiarz z doświadczeniem nie ma pewności co do tego, jaki grzyb wylądował w jego koszyku. Koledzy po fachu chętnie jednak pomagają ocenić zbiory, dzięki czemu można nie tylko uniknąć zatrucia, ale także wiele się nauczyć.
Gdzie na grzyby?
Dokąd najlepiej wybrać się na grzyby? Powiedzieć, że do lasu, to jak nic nie powiedzieć. Prawda jest jednak taka, że grzybów najlepiej szukać właśnie w lasach. Można je znaleźć zarówno w lasach iglastych, liściastych, jak i mieszanych, choć nie w każdym rodzaju lasu spotkamy każdy gatunek grzyba.
Na grzyby najlepiej wybrać się rano, ponieważ gwarantuje to potencjalnie największe zbiory. Przy urodzaju grzybów można jednak wrócić do domu z pełnym koszem nawet z popołudniowego grzybobrania.
Jeśli chcesz znajdować grzyby, raczej nie licz na to, że będą one rosły wzdłuż wydeptanych ścieżek. Nawet jeżeli tam były, ktoś na pewno zdążył cię wyprzedzić. By szukać grzybów z powodzeniem, musisz oddalać się od ścieżek. Warto też rozglądać się pod drzewami.
Niezależnie od tego, dokąd wybierasz się na grzyby i jak bardzo jesteś doświadczony w ich zbieraniu, pamiętaj, że nie wolno ci zbierać gatunków, które są objęte ścisłą ochroną. To m.in.:
- boczniak mikołajkowy,
- dwupierścieniak cesarski,
- maślak trydencki,
- smardz jadalny.
Zobacz także:
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: