Dokąd na majówkę?

Szybkimi krokami zbliża się długi weekend. Jeśli nadal nie masz planów na zmianę otoczenia, poznaj kilka propozycji na miłe spędzenie czasu i wspaniały odpoczynek. Przeczytaj, jakie zabraliśmy propozycje!

Kilka propozycji wyjazdów na tegoroczny weekend majowy
Wiele jest w Polsce miejsc o wspaniałych walorach turystycznych. Na majówkę zapraszamy do kilku z nich. Źródło: Adobe Stock
Реклама

Na początek Zalew Zegrzyński

Niecałą godzinę drogi zajmuje przejazd z Warszawy nad Jezioro Zegrzyńskie, zwane też Zalewem Zegrzyńskim. Jest to największy sztuczny akwen na Mazowszu, który jest wykorzystywany m.in. do celów rekreacyjnych. Nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego rozlokowały się liczne ośrodki agroturystyczne i hotele.

Są dostępne także piaszczyste plaże, ośrodki wypożyczające sprzęt wodny: rowery wodne, kajaki, łodzie wiosłowe, żaglówki. Szansę na wypoczynek znajdą tu też  miłośnicy goręcej kiełbaski z grilla oraz plażowicze, którzy będą mogli skorzystać z piaszczystych plaż zlokalizowanych m.in. w Białobrzegach, Nieporęcie, czy Serocku.

W tym podwarszawskim, znanym od lat rekreacyjnym miejscu szansę na czynny wypoczynek znajdą też pasjonaci turystyki rowerowej, którzy będą mogli skorzystać z 12. wytyczonych wokół Jeziora Zegrzyńskiego szlaków rowerowych. Ich łączna długość wynosi 351,1 km.

Majówka na kolejce wąskotorowej

Sezon turystyczny rozpoczyna się także na zabytkowych kolejach wąskotorowych. Miłośnicy historii i kolejnictwa będą mogli wybrać się np. na majówkę do Koszalina lub Sochaczewa

Koszalińska Kolei Wąskotorowa KKW, zgodnie z tradycją wraz z nadejściem majowego weekendu uruchamia wąskotorowe pociągi z Koszalina do Rosnowa. Jak podał operator KKW, pociągi mają kursować codziennie od niedzieli 30 kwietnia, aż do środy 3 maja.

W dniach 30 kwietnia – 1 maja składy turystyczne wykonają dwa kursy wyjeżdżające z Koszalina o godzinach 11:00 i 15:00. Wielką, tegoroczną niespodzianką ma być uruchomiony, pierwszy raz w tym roku, parowóz Px48-3901 „Zosia”, który będzie prowadził pociągi. 

W dniach 2 maja – 3 maja zostanie uruchomiony pociąg do Rosnowa o godzinie 11:00, a skład będzie prowadzony lokomotywą spalinową Lxd2 lub wagonem motorowym MBxd2-307. Początek trasy na dworcu wąskotorowym przy ul. Kolejowa 4 w Koszalinie - zaprasza kolej wąskotorowa w Rosnowie. 

Atrakcją pobytu w Rosnowie będzie możliwość zobaczenia m.in. jedynego na świecie zatopionego mostu kolejowego, zabytkowej elektrowni wodnej, gigantycznego murala lotniczego oraz pomnika samolotu MiG 21. Bilety: normalny tam i z powrotem:35 zł, w jedną stronę; 30 zł. Co ważne na wąskotorówce honorowane są wszystkie ulgi ustawowe. A rowery jadą za free! Dokładny rozkład jazdy na stronie: http://waskotorowka.koszalin.pl/rozklad-jazdy/

Stacja Muzeum w Sochaczewie

Na inaugurację sezonu turystycznego 2023 r. zaprasza także Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, która uruchomi pierwszy rozkładowy przejazd pociągu Retro na skraj Puszczy Kampinoskiej oddział Stacji Muzeum w Sochaczewie już 29 kwietnia. W programie m.in.

  • zwiedzanie skansenu lokomotyw z przewodnikiem, 
  • przejazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej, 
  • piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach

Piknik ma być urozmaicony dodatkowymi atrakcjami: grą terenową z upominkami pt. „Po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej”, kolejowymi kolorowankami z taborem Kolei Leśnej „Zamczysko” oraz florą i fauną Puszczy Kampinoskiej, pamiątkowymi fotografiami z kolejowymi rekwizytami na muzealnej ściance, kolejowymi puzzlami, malowaniem składu kolei leśnej na wielkoformatowym kartonie oraz zabawą drewnianymi pociągami kolei leśnej.

Skansen w Zdbicach

Wśród ofert ciekawego spędzenia czasu znaleźliśmy propozycję, z której zapewne ucieszą się amatorzy militariów. To skansen w Zdbicach k. Wałcza, w którym z bliska można obejrzeć historyczny sprzęt wojskowy m.in. uczestniczący w walkach o Wał Pomorski. Po drodze do muzeum lub w drodze powrotnej możemy odpocząć w malowniczym Drawskim Parku Krajobrazowym, gdzie czas upłynie nam na podziwianiu np. jezior polodowcowych, czy chronionych gatunków fauny i flory.

Sztolnie Kompleksu Riese na Dolnym Śląsku

Amatorów historii i militariów może zaciekawić propozycja wycieczki do Kompleksu Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Kompleks Riese (niem. Olbrzym) od lat przyciąga pasjonatów historii i ... teorii spiskowych. Owiana mgłą tajemnicy zagadka kilometrów podziemnych sztolni do dziś pozostaje nierozwiązana.

Cały kompleks ujęty jest w plan trójkąta i można do niego dojechać od strony Jugowic Górnych, Walimia i tajemniczego miasteczka Głuszyca. Tylko niewielka część obiektu jest  udostępniona dla zwiedzających. Kto znajdzie dość sił, ten może udać się na późniejsze zwiedzanie wspaniałego kompleksu zamkowego z uroczą palmiarnią w Książu, a także leżącego w pobliżu, bajkowego zamku w Mosznej, w którym będzie się mógł zatrzymać na nocleg

Tężnie w Ciechocinku

Jeśli jeszcze nie byłeś w ciechocińskich tężniach, to teraz jest świetna ku temu okazja. Już 30 kwietnia, nastąpi otwarcie tężni w Ciechocinku po ich remoncie. Z tej okazji na terenie zielonym pomiędzy tężnią II i III wystawione zostanie kino plenerowe.

Zaplanowano projekcję filmu "Excentrycy" – w godzinach 12, 15, 18 oraz filmów o tężniach solankowych i Ciechocinku – 14, 17. W godzinach 13-14 będzie możliwość wejścia na taras widokowy tężni nr III, a od 15 do 16.30 przy fontannie obok tężni nr I zabrzmi muzyka włoska. Miasto na okres majówki przygotowało też liczne animacje i zabawy dla dzieci, bezpłatny seans w grocie solnej i występ orkiestry dętej.

Początek maja w Bieszczadach

Gdy góry są dla Ciebie najbardziej pożądanym kierunkiem wycieczek, możesz spędzić długi weekend majowy w Bieszczadach, które na wiosnę po prostu "zakwitają" kolorami. W Bieszczady jedziemy jednak nie tylko po świeże powietrze, ale także wspaniałe widoki i na doskonałe trasy piesze.

W Bieszczadach szlaki górskie można przemierzać przez cały rok, czy to z rodziną, czy we dwoje, czy podczas samotnych wypraw. Po zejściu w doliny znaleźć można spokój i kulinarne wytchnienie w urokliwych, bieszczadzkich miastach i wsiach, jak Sanok, słynna wieś Muczne, Polańczyk, w Ustrzykach Górnych, wsi położonej w Bieszczadzkim Parku Narodowym, nad potokiem Wołosaty, czy w spokojnej wsi Lutowiska.    
 

Не пропустіть найцікавіші статті!

Клацніть і стежте Ding.pl в

Статті

Блог

Реклама