7 lipca to Światowy Dzień Czekolady
Czekolada? Nie bój się! Chapsnij sobie spory kęs. Zwłaszcza, że 7 lipca przypada Światowy Dzień tego ulubionego przysmaku
Skąd 7 lipca?
Przyjęcie w kalendarzu daty 7 lipca, jako Światowego Dnia Czekolady nastąpiło w 2009 roku. 7 lipca jest dniem wprowadzenia czekolady do Europy, ale ziarna kakaowca znane były 1000 lat przed naszą erą na obszarze Ameryki Południowej. Długo czekolada musiała czekać na pochód po Europie! Do Europy ziarno kakaowca zawędrowało za sprawą włoskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, ale dopiero hiszpański konkwistador Ferdynand Cortez, znany jako zdobywca Meksyku w 1528 roku zdobył przepis na napój wykonany z kruszonych ziaren kakaowca z przyprawami.
I tak się zaczęło
Myśląc o czekoladzie wiele osób uśmiecha się bezwiednie. To nie czary. To wyobrażenie smaku tej kapitalnej słodkiej przekąski rozświetla nasz umysł i ciało. Czekolada poprawia samopoczucie i dodaje sił. Sięgają po nią dzieci i dorośli. Dzieci zakradają się czasami do szafek, z nadzieją ułamania kawałka tabliczki, dorośli starają się zjeść czekoladę z "dystansem".
Czy trzeba się ograniczać w spożyciu czekolady?
Jak z innymi przyzwyczajeniami, tak i w spożyciu czekolady trzeba zachować umiar, mimo, że ten słodki smakołyk ma wiele mikroelementów. Jak podają specjaliści od żywienia w czekoladzie jest ponad 600 substancji mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, żeby wymienić najważniejsze:
- węglowodany,
- magnez,
- żelazo,
- potas,
- cynk,
- miedź,
- mangan,
- flawonoidy,
- antyoksydanty,
- witaminy A, E i z grupy B,
- kwasy omega-6.
Właściwości zdrowotne czekolady
Gdy zjemy kawałek czekolady szybko znika stres, zmęczenie, łatwiej się koncentrujemy. Tabliczkę czekolady warto mieć w plecaku na wycieczce. Kawałki ciemnej czekolady łagodzą kaszel, czekolada stabilizuje pracę nerek i układu nerwowego. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich rodzajów słodyczy, czekolada jest słodkim przysmakiem, który najmniej szkodzi naszym zębom i zawiera substancje bakteriobójcze, które chronią przed próchnicą. Mikroelementy zawarte w czekoladzie spowalniają procesy starzenia, likwidują stany zapalne i zapobiegają chorobom serca i nowotworom.
Dla walczących z kaloriami
Dla osób liczących kalorie w każdym posiłku czekolada jest jedynym chyba słodkim produktem, na który i one mogą sobie pozwolić. Mimo, że jest wsokokaloryczna, kawałek gorzkiej czekolady nie zaszkodzi, a pomoże! Wielu specjalistów twierdzi, że czekolada wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza metabolizm, a ponadto daje uczucie sytości, dzięki czemu spożywamy mniej kalorii.
I, jak tu nie zjeść całej tabliczki czekolady na raz!
Не пропустіть найцікавіші статті!
Клацніть і стежте Ding.pl в
Увімкнути сповіщення про улюблені продукти: