Reklama
Reklama

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty – co wybrać?

Wybór pierwszego plecaka do szkoły powinien być przemyślany – stanowi najważniejszy element szkolnej wyprawki. Co sprawdzi się lepiej – tornister czy plecak? Co powinien zawierać idealny plecak dla pierwszoklasisty? Jak ocenić, czy tornister został prawidłowo dobrany? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Plecak dla pierwszoklasisty - na co zwrócić uwagę?

Rodzice posyłający dzieci do pierwszej klasy często zastanawiają się, czy kupić tornister, a może plecak. Wiele mówi się o tym, jak ogromny wpływ na prawidłową postawę u dorosłych mają nawyki przyswajane w dzieciństwie. Przyjazny dla kręgosłupa tornister lub plecak dla pierwszoklasisty pozwoli uniknąć problemów z bólem pleców.

Kupując pierwszy plecak dla dziecka, szczególną uwagę należy zwrócić na jego wagę - zgodnie z zaleceniami specjalistów ciężar plecaka z wyposażeniem nie powinien przekraczać 15% masy ciała ucznia. Warto więc zadbać o to, by nadmiernie nie przeciążać młodego kręgosłupa i wybierać lekkie modele ważące mniej niż 1 kg. Obecnie producenci coraz częściej oferują plecaki i tornistry usztywniane specjalną pianką zapewniającą wygodę noszenia oraz niewielką wagę produktu. 

Innym, równie istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupów, jest dopasowanie plecaka szkolnego do wzrostu dziecka. Warto przymierzyć kilka modeli i wybrać ten, który nie będzie zbyt duży - górna część plecaka powinna znajdować się na wysokości ramion, dolna sięgać miednicy. Dobry plecak czy tornister dla pierwszoklasisty powinien również posiadać regulowane szelki.

Tornister dla dziecka - o czym pamiętać?Dobrze wykonany tornister czy plecak dla pierwszoklasisty powinien mieć następujące elementy:

  • szerokie i regulowane ramiączka - dobrze, gdy są pokryte pianką lub przyjemnym w dotyku materiałem;
  • pas mostkowy i biodrowy - tego typu rozwiązania pozytywnie wpływają na komfort noszenia nawet przy dużym obciążeniu;
  • kieszenie - na początku warto wybrać modele posiadające dodatkowe komory, dzięki temu świeżo upieczony uczeń bez problemu odnajdzie potrzebne przybory;
  • odblaski - dzięki nim znacząco podnosi się bezpieczeństwo dziecka, z tego względu warto zadbać o ich obecność.

Modne tornistry dla pierwszoklasisty

Tornister czy plecak szkolny powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też wpisujący się w gusta dziecka. Modne tornistry dla dziewczynek występują we wzorach znanych z popularnych filmów animowanych, kreskówek czy seriali. Wielu producentów ma w swojej ofercie plecaki z delikatnymi, pastelowymi deseniami z motywem zwierzęcym. Wśród plecaków dla chłopców znajdują się modele z nadrukami nawiązującymi do świata sportu, przede wszystkim piłki nożnej i koszykówki, ale pojawiają się też wzory z postaciami z filmów i gier. 

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty - co kupić?

Jeszcze do niedawna uważano, że w czasie pierwszych lat szkoły najlepiej sprawdzają się tornistry - głównie ze względu na ich sztywność, wyprofilowany tył oraz pojemność. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji dziecka oraz od kilku istotnych czynników. Po pierwsze, przed zakupami warto odpowiedzieć na pytanie, czy uczeń będzie chodził do szkoły sam, czy będzie odprowadzany. Po drugie, istotną kwestią jest czas noszenia - w niektórych szkołach dzieci często przenoszą się z sali do sali, w innych cały dzień spędzają w jednej klasie. 

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, dobrze jest sprawdzić, czy wyposażony jest w lekko usztywnioną ściankę - powinna ona przylegać do pleców, a przy tym zapewniać wentylację. Najwięcej modeli wykonuje się z oddychającej pianki. Coraz częściej na rynku znaleźć można produkty dodatkowo wyposażone w pas mostkowy i biodrowy, które znacząco odciążają kręgosłup.

Pierwszy plecak - co warto wiedzieć?

Nawet najlepiej zaprojektowany, ergonomiczny plecak nie zda się na nic, jeśli będzie noszony przez ucznia na jednym ramieniu. Warto porozmawiać z dzieckiem i sprawdzać, czy nosi swój tornister prawidłowo. Lekarze i fizjoterapeuci coraz częściej wspominają i alarmują o skrzywieniach kręgosłupa wynikających z niewłaściwej postawy czy nierównego obciążenia pleców. Jeśli to możliwe, dobrze jest zrezygnować z niepotrzebnych przyborów i gadżetów, tak, by uczeń nie musiał nosić zbyt wielu rzeczy.

Tornister na kółkach dla pierwszoklasisty

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć nadmiernego obciążania kręgosłupa dziecka jest tornister na kółkach. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy uczeń dojeżdża do szkoły komunikacją miejską lub samodzielnie do niej chodzi. Tornister czy plecak ma wówczas dodatkowy stelaż, wyciąganą rączkę i wbudowane kółka, co umożliwia prowadzenie go tak jak walizkę. Czy tego typu modele sprawdzą się u wszystkich? Należy pamiętać, że dodatkowe elementy zwiększają wagę tornistra.

Plecak z kieszenią termiczną

Wielu producentów decyduje się na wyposażenie swoich produktów w dodatkowe elementy. W asortymencie wielu sklepów znaleźć można plecaki szkolne z kieszenią termiczną, w której umożliwione jest przechowywanie np. pudełka z drugim śniadaniem lub butelki wody. Tego typu produkty często zawierają dodatkowe przegródki, w których zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy. 

Jeśli dziecko podróżuje do szkoły samodzielnie, warto zadbać o plecak z ukrytą kieszenią. Niewielka, niewidoczna z zewnątrz przegródka pozwala zabezpieczyć m.in. telefon, klucze do domu, portfel czy dokumenty. 

Jaki plecak szkolny dla pierwszoklasisty?

Wybierając plecak szkolny dla pierwszoklasisty, dobrze jest zadbać o to, by był ergonomiczny, lekki i dopasowany do wzrostu i budowy dziecka. Warto pozwolić świeżo upieczonemu uczniowi wybrać kolor i wzór produktu - takie działanie sprawi, że kilkulatek poczuje się odpowiedzialny i z chęcią będzie z niego korzystał. Najlepiej zdecydować się na wzorzysty lub ciemniejszy deseń, na którym nie będzie widać plam i zabrudzeń.

Pierwszy plecak szkolny powinien być wyposażony w elementy odblaskowe (jeśli ich nie ma, należy kupić dodatkowe breloczki lub naszywki) oraz być wykonany z trwałych materiałów. Niektórzy producenci gwarantują również certyfikaty potwierdzające jakość wykonania i funkcjonalność produktów. Warto zadbać o to, by plecak był wodoszczelny - dzięki temu nawet w czasie gwałtownej ulewy zawartość pozostanie sucha.

Plecak jedno- czy dwukomorowy?

W pierwszych latach szkoły zdecydowanie lepiej sprawdzi się plecak dwukomorowy - w jednej komorze dziecko może trzymać książki, w drugiej zeszyty czy piórnik. Warto od samego początku zadbać o porządek w plecaku, a kilka kieszeni umożliwia lepszą organizację. Dobrze, jeśli produkt wyposażony jest w dodatkową, zewnętrzną przegródkę na bidon - uczeń bez problemu sięgnie po butelkę, bez zaglądania do środka.

Plecak jednokomorowy jest przeważnie nieco lżejszy i mniejszy, ale sprawdzi się raczej u starszych uczniów ceniących wygląd, a niekoniecznie funkcjonalność. Tornistry mają zazwyczaj dwie komory, jedną mieszczącą format A4 i drugą mniejszą, w której schować można niewielkie przedmioty, takie jak piórnik, strój gimnastyczny czy pojemnik śniadaniowy.

Jak powinien wyglądać dobry tornister szkolny?

Dobry tornister szkolny charakteryzuje się szerokimi szelkami z możliwością regulacji oraz lekko usztywnioną ścianką przylegającą do pleców i zapewniającą wentylację. Niestety, duża część tornistrów dostępnych na rynku jest zbyt szeroka i niedopasowana do budowy ciała dziecka - podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, by plecak nie wystawał zanadto. Idealny tornister dla pierwszoklasisty będzie lekki i podzielony na kilka mniejszych przegródek.3

Te produkty szkolne powinien mieć każdy pierwszoklasista

Jednym z pierwszych elementów, o które powinni zadbać rodzice pierwszoklasisty, jest wyprawka do szkoły. Co kupić? Wśród najbardziej przydatnych artykułów szkolnych znajdują się:

  • piórnik - dla ucznia pierwszej klasy najlepiej jest wybrać piórnik płaski, rozkładany, dzięki temu dziecko bez problemu odnajdzie potrzebne do wykonania zadań kredki, ołówek czy nożyczki;
  • worek na buty - dobrze jest wybrać taki, który z daleka będzie dobrze widoczny, np. w jaskrawym kolorze lub z elementami odblaskowymi (szczególnie gdy dziecko będzie samo chodziło do szkoły);
  • zeszyty - w pierwszych latach lepiej kupić kilka cieńszych, nie obciążą one zbytnio plecaka czy tornistra;
  • naklejki i okładki na zeszyty - konieczne, by dobrze oznaczyć i zabezpieczyć przybory;
  • pudełko śniadaniowe i bidon na wodę;
  • przybory plastyczne: kredki, flamastry, farby, plastelina, blok rysunkowy itp.;
  • strój na WF.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma dobrze dobrany plecak?

Aby dowiedzieć się, czy dziecko ma odpowiednio dobrany plecak szkolny, wystarczy sprawdzić jego postawę w momencie, gdy ma założony tornister czy plecak wypełniony wszystkimi książkami i zeszytami. Jeśli uczeń odruchowo pochyla się do przodu, do tyłu lub na bok, oznacza to, że jego środek ciężkości jest nieprawidłowo usytuowany. W większości przypadków wystarczy zmienić regulację szelek lub wypakować niepotrzebne rzeczy.

Warto zadbać o to, by ciężar był równomiernie rozłożony - utrwalenie się nieprawidłowej postawy ciała w dzieciństwie i w okresie dojrzewania może skutkować pojawieniem się skrzywień kręgosłupa lub wadami postawy, a w przyszłości wiązać się z bólem pleców i stawów. Niezwykle ważny jest więc wybór dobrego plecaka dla pierwszoklasisty.

Podczas zakupu plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty, należy zwrócić uwagę na kilka elementów: wagę, materiał, z którego został wykonany, elementy odblaskowe i regulację szelek. Dobrze jest wybrać plecaki z dodatkowymi przegródkami ułatwiającymi organizację. Należy pamiętać, że najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie tornistra do budowy ciała dziecka - nie może on być za duży i zbyt szeroki. Nowoczesne plecaki wykonywane są z lekkich i wytrzymałych materiałów, często mają też takie elementy, jak wysuwane kółka czy profilowany tył dopasowujący się do pleców.

Zobacz też:

Przed zakupem makaronu warto sprawdzić mały szczegół! Ten detal zmieni Twoje dania na lepsze!

Jak stworzyć niezwykłe pisanki w kilka minut? Zaskocz bliskich marmurowymi wzorami! 

Nie popełniaj tego błędu podczas mycia okien! Twoja praca pójdzie na marne

INTERIA.PL