Noc Kupały, pierwszy dzień lata, i wielkie przesilenie. Na ten termin trzeba być przygotowanym!

Pierwszy dzień lata już w tym miesiącu. Nareszcie gorące dni rozgoszczą się na dobre, będziemy mogli też świętować Noc Kupały, warto jednak pamiętać o skutkach, jakie niesie za sobą przesilenie letnie.

Przesilenie letnie i pierwszy dzień lata
źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Pierwszy dzień lata 2022. Kiedy wypada?

Pierwszy dzień lata przywitamy we wtorek 21 czerwca. Kiedy zaczynamy mówić o jego początku, należy rozróżnić go na kalendarzowy i astronomiczny. Bywa, że oba pokrywają się ze sobą, czasami jednak mamy do czynienia z dwoma innymi terminami (zwykle to drobna różnica). Kiedy początek lata kalendarzowego, a kiedy lato astronomiczne? Odpowiedzi na te pytania umieszczamy poniżej!

  • Pierwszy dzień lata kalendarzowego 2022: data jest stała, to zawsze 22 czerwca, ta pora roku zostanie z nami do 23 września.
     
  • Pierwszy dzień lata astronomicznego 2022: wypada dokładnie 21 czerwca. W zależności od roku może być to pomiędzy 21 a 22 czerwca, dlatego termin nie jest oczywisty. Wpływ na to ma m.in. rok przestępny.

Wiesz już, kiedy wypada pierwszy dzień lata? Nie zapomnij o zakupach sezonowych! Zobacz produkty w gazetce!

Przesilenie letnie. Jak możemy się czuć w Noc Kupały?

Kiedy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca i bliżej jej do południa południowego niż północnego mówimy o przesileniu letnim i pierwszym dniu astronomicznego lata, to także najdłuższy dzień w roku! 21 czerwca otrzymamy najwięcej światła dziennego, dlatego warto to wykorzystać! Wspomniany termin to też tzw. Noc Kupały.

Przesilenie letnie tak samo, jak wiosenne i zimowe ma swoje skutki, które mniej lub bardziej odczuwamy fizycznie. Co prawda w czerwcu nie przestawiamy znów zegarków, więc powinno być łatwiej oswoić się z latem, mimo to możemy czuć pewne nietypowe oznaki. Skutki te odczuwalne są tylko przez chwile, dlatego z góry ostrzegamy, nie trzeba się martwić, wręcz przeciwnie należy pomyśleć i pięknych pogodach i ciepłej wodzie na kąpieliskach!

W zbliżającą się Noc Kupały może dla naszego organizmu oznaczać lekki spadek formy. Główne oznaki to obniżona koncentracja, znużenie i nadmierne zmęczenie. U niektórych mogą się pojawić niespodziewane bóle głowy i niedosyt energii, inni mogą nawet nie zauważyć, że zmieniła się pora roku...

Czym tak naprawdę jest Noc Kupały i skąd się wzięła nazwa?

Noc Kupały to święto, które wywodzi się od pogańskich Słowian. To tzw. najkrótsza noc w roku, bo w terminie 21/22 czerwca światło słoneczne jest z nami najdłużej, jak to tylko możliwe, a ciemność trwa niezwykle krótko. Starożytne plemiona z tej okazji przygotowywały mnóstwo obrzędów, które miały uczcić życie, a także zapewnić szczęście i dostatek. Chodziło o wychwalanie ognia i wody, aby te były łaskawe i pozwoliły na zebranie jak najlepszych plonów.

Na nadchodzącą Noc Kupały można zaplanować ogniska w gronie znajomych i długie posiedzenia na plażach oraz zapewnić sobie muzykę i zabawne wróżby, które kiedyś odgrywały niezwykle ważną rolę. Z nachodzącym świętem kojarzy się m.in. poszukiwanie kwiatu paproci, puszczanie wianków na wodę czy wrzucanie ziół do ognia. Niegdyś wielu młodych ludzi dzięki temu miało zapewnić sobie powiedzenie w miłości lub znalezienie partnera życiowego.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder