Reklama

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy: jaki nawilżacz powietrza wybrać? RANKING

Nawilżacz powietrza to podstawowy element dobrze wyposażonego domu. Nie tylko polepsza samopoczucie, ale również komfort. Jaki model wybrać do mieszkania? Lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy? Wystarczy sprawdzić parametry urządzeń i samodzielnie zdecydować, które najlepiej nada się do domu. Ranking najlepszych modeli będzie świetną wskazówką.
nawilżacz powietrza

SPIS TREŚCI:

Nawilżacz ewaporacyjny: jak działa?

Wyróżnia się trzy rodzaje nawilżaczy, które charakteryzują się przede wszystkim technologią rozprowadzania wilgoci w powietrzu. Istnieje nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ultradźwiękowy i parowy. W pierwszej kolejności zostaną omówione wady i zalety poszczególnych urządzeń, a następnie przystosowanie zwierząt do nawilżaczy i ranking najlepszych modeli.

Najbezpieczniejszym wariantem nawilżania powietrza jest nawilżacz powietrza ewaporacyjny, który umożliwia odparowanie wody na ogromnej powierzchni i wdmuchuje wilgotne powietrze do pomieszczenia poprzez wentylację. Serce systemu stanowi wkład podobny do filtra, często perforowany i wyposażony w ogromną powierzchnię parowania. 

Koła wentylatorów testowanych urządzeń są tak duże, że przy niskich poziomach pracy są prawie bezgłośne. Bilans energetyczny parowników powierzchniowych to równie korzystna opcja, ponieważ zużywają od 6,4 do maksymalnie 15 W. Ponadto te urządzenia doskonale radzą sobie bez konserwacji, dlatego nie trzeba poświęcać dużej ilości czasu na regularną pielęgnację. Powstawanie mikroorganizmów nie stanowi problemu z tego typu nawilżaczem. Płukanie domowym środkiem czystości, kwaskiem cytrynowym lub octem skutecznie usuwa kamień i inne zanieczyszczenia.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest takie ważne?

Pewien poziom wilgotności jest korzystny dla dobrego samopoczucia ludzi, a także zwierząt. Lekarze zalecają wilgotność względną od 40 do 60 procent, aby błony śluzowe dróg oddechowych nie wysychały. Może się zdarzyć, szczególnie zimą, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach będzie znacznie niższa od zalecanej wartości. Dzieje się tak, ponieważ w zimnym powietrzu na zewnątrz jest znacznie mniej pary wodnej. 

Jeśli  salon zostanie przewietrzony, to powietrze ubogie w parę wodną napłynie do środka.  W zimnym otoczeniu wilgotność względna zwykle ma odpowiedni poziom. Gdy natomiast powietrze nagrzewa się w pomieszczeniu, to zmniejsza się „relatywnie”, gdyż ciepła atmosfera może wchłonąć znacznie więcej pary wodnej niż zimna.  W ten sposób zimą powstaje suche powietrze w pomieszczeniach.

Nawilżacz powietrza może temu zaradzić, ponieważ sprawia, że ​​do powietrza w pomieszczeniu przedostaje się dodatkowa para wodna. Para nie musi koniecznie oznaczać, że nawilżaczem musi być parownik. W końcu woda odparowana to także para wodna.

nawilżacz powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze ultradźwiękowe atomizują wodę na bardzo drobne kropelki. Wykorzystują efekt, że woda jest prawie nieściśliwa, a zatem nacisk wywierany na nią może być bardzo słabo absorbowany. Proces ten można zaobserwować, gdy postawi się szklankę wody na głośniku. Wówczas powierzchnia „tańczy” w rytm muzyki. Dźwięki wydobywające się z urządzenia są odtwarzane jako fale na powierzchni wody.

Im wyższy ton, tym wyższa częstotliwość. Oznacza to, że odległość między falami wytwarzanymi przez wysokie tony jest mniejsza niż odległość między falami wytwarzanymi przez niskie tony. Ponadto długość fal zależy od głośności tonu - im głośniejsze tony, tym dłuższa fala.

Ta podstawowa wiedza fizyczna wyjaśnia działanie ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza. W tych urządzeniach tony o bardzo wysokiej częstotliwości generowane są za pomocą generatora ultradźwiękowego. Częstotliwość wynosi około 1,8 MHz, co oznacza, że ​​na sekundę generowanych jest około 1,8 miliona drgań. Ani ludzie, ani zwierzęta nie słyszą dźwięków o tak wysokiej częstotliwości. Głowica ultradźwiękowa tworzy maleńkie kropelki, które następnie rozprowadzane są w pomieszczeniu jako drobna mgiełka.

Zalety nawilżacza ultradźwiękowego

  • Nebulizatory ultradźwiękowe zużywają mało energii na tle innych metod,
  • Urządzenia są niedrogie,
  • Istnieją różne wzory, a niektóre modele są bardzo dekoracyjne,
  • Mgła wytwarzana przez ultradźwiękowy nawilżacz powietrza przyciąga wzrok i w niektórych modelach jest podświetlana kolorowymi diodami LED,
  • Generatory ultradźwiękowe pracują bardzo cicho.

Wady nawilżacza ultradźwiękowego

Woda nie jest podgrzewana, dlatego w zbiornikach wody nebulizatora ultradźwiękowego mogą tworzyć się bakterie i zarazki. Działa jak wentylator, który rozprowadza nawilżone powietrze w pomieszczeniu. Niestety bakterie i zarazki są jednocześnie rozprowadzane w powietrzu w pomieszczeniu. W tym urządzeniu stosowanie świeżej wody jest kluczowe – jeśli urządzenie nie jest używane przez kilka dni, trzeba wylać płyn ze środka.

Ultradźwięki są generowane w nebulizatorach ultradźwiękowych przez bardzo małe elementy elektroniczne. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia lub zwapnienia. Z reguły do ​​obsługi urządzeń używana jest woda z kranu. Z biegiem czasu osad gromadzi się w urządzeniach, a następnie może zakłócić lub nawet uniemożliwić prawidłowe działanie. 

Oprócz zwykłego, regularnego czyszczenia należy również usuwać twardy wapień, który sprzyja tworzeniu się bakterii. Zaleca się używanie tych urządzeń z wodą destylowaną od samego początku, ponieważ nie zawiera ona wapnia. Regularne czyszczenie stanowi konieczność, nawet przy użyciu wody destylowanej. Jedynie częste odkamienianie nie jest wymagane.

Kolejną wadę stanowi fakt, że powietrze może ulec przesyceniu, jeśli znajduje się w pobliżu urządzenia. Wilgoć następnie kondensuje się obok urządzenia. W zależności od materiału podłoga może stać się śliska, jeśli na przykład została wykonana z płytek. Jeżeli natomiast sprzęt stoi na drewnianych meblach lub panelach, tworzywo może zostać uszkodzone przez nadmierną wilgoć. W skrajnych przypadkach z czasem na tych obszarach rozwiną się również pleśń lub bakterie. Zapewnienie swobodnego przepływu powietrza odgrywa istotną rolę.

nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza a zwierzęta

Czy nawilżacz powietrza nie zagraża zwierzętom domowym? Właściciele psów lub kotów wiedzą, że bakterie i glony szybko gromadzą się w miskach na wodę. Nie inaczej jest w przypadku parowników, ponieważ płyn odparowuje powoli i rzadko zużywa się całkowicie. Niestety zwierzaki mogą traktować nawilżacz powietrza ewaporacyjny jako źródło picia. Aby temu zapobiec, zaleca się urządzenia ze specjalnymi kratkami. 

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe są dostępne jako małe dyfuzory zapachowe o niskiej wydajności nawilżania lub jako wydajne nawilżacze pomieszczeń. Wszyscy wiedzą, że psy i koty mają lepszy słuch niż ludzie. Psy wciąż słyszą częstotliwości do 50 000 Hz, koty nawet do 60 000 Hz. Nebulizacja ultradźwiękowa odbywa się przy ok. 1 000 000 Hz (1 MHz) do 3 000 000 Hz (3 MHz). Jednak ze względu na rezonanse czasami mogą pojawić się niższe częstotliwości, jeśli na przykład luźne lub uszkodzone części obudowy zaczną wibrować.

Koty i psy bardzo różnie reagują na nawilżacze. Czasami są ciekawe, jaka nowa „rzecz pryskająca mgłą” znajduje się w na ich terenie. Inne natomiast boją się i uciekają. Jeśli zwierzak uzna nawilżacz powietrza za niewygodny, po prostu opuści pomieszczenie. W takim przypadku poleca się znalezienie alternatywy. Jeśli jednak kot lub pies zostaną w pokoju pomimo ultradźwiękowej nebulizacji, to znak, że wszystko jest w porządku.

Ranking nawilżaczy powietrza, czyli jaki nawilżacz wybrać?

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór modeli, dlatego dobrze sprawdzić przed zakupem rekomendacje innych użytkowników. W poniższym rankingu zostały przedstawione najpopularniejsze nawilżacze powietrza. Wśród nich bez problemu można znaleźć sprzęt dostosowany potrzeb.

Na szczycie znajduje się ten nawilżacz Philips, który nawilża powietrze w pomieszczeniu za pomocą delikatnego procesu zimnego parowania. Ta technologia zapewnia szczególnie higieniczną pracę: do 99% mniej bakterii emituje się do powietrza, niż w konwencjonalnych atomizerach ultradźwiękowych. Jednocześnie zimne parowanie zapobiega tworzeniu się mgły wodnej, która w innym przypadku mogłaby osadzać się na meblach i na ścianie w pobliżu urządzenia. Dodatkowo nie występuje biały pył spowodowany odprowadzaniem wody wapiennej w niektórych parownikach.

Chociaż atomizery ultradźwiękowe mają fundamentalne wady w porównaniu do parowników zimnych, model Clean Air Optima znalazł się na drugim miejscu w rankingu. Jednym z powodów jest to, że CA-606 został wyposażony w higrometr i tryb automatyczny, podobnie jak zwycięzca nawilżacz Philips. W ten sposób unika się ryzyka nadmiernego nawilżenia, które często występuje w wielu nebulizatorach i parownikach ultradźwiękowych.

Ultradźwiękowy nawilżacz Cool Mist został zaprojektowany z myślą o polepszeniu samopoczucia świeżym powietrzem, pachnącymi zapachami i stymulującymi kolorami. Oprócz faktycznego odparowania wody można z łatwością dodać olejki zapachowe, które stopniowo rozprowadzają się w powietrzu w pomieszczeniu. Jednocześnie siedem różnych kolorowych diod LED oferuje możliwość kolorowej gry światła.

Na szczególną uwagę zasługuje obecność higrometru w kolejnych dwóch dobrych modelach: Raven EN005 i Nano Rovus. Stale mierzą wilgotność i są wyposażone w tryb automatyczny: wystarczy wprowadzić poziom nawilżenia, jaki chciałoby się mieć w swoim mieszkaniu, a automatycznie dostosuje swoją wydajność parowania zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. Ten tryb automatyczny chroni przed nadmiernym nawilżeniem, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni.

Jak widać, nawilżacze powietrza mają naprawdę wiele zalet, dlatego warto zadbać o to, aby zakup idealnego modelu był odpowiednio przemyślany i miał specjalne zabezpieczenia przed zwierzętami domowymi. Należy odpowiednio dbać o urządzenie, żeby sprawnie funkcjonowało jak najdłużej.

Inga Więch

Inga uwielbia niezobowiązujące podróże po sklepach i galeriach handlowych. Jest niezłą łowczynią różnych okazji online. W wolnych chwilach słucha muzyki, tańczy i gra w gry (zarówno planszowe, jak i na PC). Miłośniczka długich spacerów.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Gazetki

Gazetki wybrane dla Ciebie

Od środy w PolomarkeciePOLOmarket
1 - 7 grudnia 2021
Gazetka POLOmarket
Świąteczne miasteczko z Leroy MerlinLeroy Merlin
19 listopada - 24 grudnia 2021
Gazetka Leroy Merlin
Od czwartku w Lidlu!     Lidl
2 - 5 grudnia 2021
Gazetka Lidl
Kaufland -wielki wybór na świętaKaufland
2 - 8 grudnia 2021
Gazetka Kaufland
Katalog centralny V2: Kraina zabawek i dekoracji - oferta rozszerzona E.Leclerc
9 listopada - 4 grudnia 2021
Gazetka E.Leclerc
Zestawy na święta od T-Mobile! T-Mobile
8 listopada - 22 grudnia 2021
Gazetka T-Mobile
Od poniedziałku w BiedronceBiedronka
29 lis - 4 gru 2021
Gazetka Biedronka
Biedronka - kraina zabawekBiedronka
8 lis - 24 gru 2021
Gazetka Biedronka
W tym tygodniu w Biedronce!     Biedronka
2 - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje świąteczne i nie tylko w Biedronce Biedronka
22 lis - 8 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
29 lis - 15 gru 2021
Gazetka Biedronka
Okazje tygodnia w BiedronceBiedronka
6 - 22 gru 2021
Gazetka Biedronka
Reklama

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Tesco, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
LogoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.