Kamelia, orientalne klimaty w naszym ogrodzie!

Powiew egzotyki w naszym ogrodzie może przynieść uprawa kamelii. Na ten piękny krzew zwraca uwagę coraz więcej właścicieli działek i ogrodów, zwłaszcza, że w wybranych regionach Polski można już pokusić się o jego uprawę nie tylko w szklarniach, ale skorzystać z odmian mogących przetrwać zimę w naszych ogrodach. Jak go sadzić i pielęgnować odpowiadamy w artykule!

Kamelia, krzew o pięknych kwiatach, które mogą ozdobić nasz ogród wiosną
Jednym z istotnych warunków bujnego kwitnienia kamelii jest równomiernie wilgotne podłoże. Źródło: Adobe Stock
Reklama
ding ad-box placeholder

Spis treści
Kamelia - krzew o wielu odmianach
Jakie stanowisko wybrać dla kamelii?
Kiedy sadzimy krzewy kamelii?
Pielęgnacja krzewów kamelii
Jak zabezpieczyć krzewy kamelii na zimę?
Do wyboru i do koloru!
Zapowiedź

Kamelia - krzew o wielu odmianach

Kamelia należy do roślin z rodziny herbatowatych i obejmuje ok. 300 gatunków oraz wiele odmian i krzyżówek. Jej naturalnym środowiskiem są górzyste tereny Dalekiego Wschodu północnych Chin, Japonii, Wietnamu i Korei, o łagodnych zimach i wilgotnych latach. 

Roślina zwana często chińską różą została sprowadzona do Europy w XVIII w. Krzew rozwija duże, delikatne kwiaty, które przypominają róże, a jej ciemnozielone, lśniące liście utrzymują się na pędach również zimą. Niektóre odmiany kamelii zaczynają kwitnąć już na przedwiośniu. Jeśli tylko zapewnimy roślinie odpowiednie warunki w naszym ogrodzie odwdzięczy się nam pięknym, rozwiniętym pokrojem i dekoracyjnymi kwiatami

Jakie stanowisko wybrać dla kamelii?

Ponieważ, jak wspomnieliśmy wyżej, krzew kamelii lubi wilgotne lata i łagodne zimy, podobne warunki trzeba mu zapewnić w naszych ogrodach i na działkach. Bujny rozrost krzewu jest możliwy na odpowiednio wybranym miejscu, a więc na stanowiskach półcienistych, np. ukrytych pod koronami drzew, w pobliżu gęstego żywopłotu. 

Osoby mające taką możliwość mogą sadzić krzewy kamelii także przy ścianie domu, czy przy murze domku ogrodowego, który nie tylko ochroni krzewy kamelii przed wiatrem lub promieniami słońca, ale także będzie promieniował ciepło, zapewniając krzewom dobre warunki cieplne w nocy. 

Jeśli roślina nie będzie mogła rosnąć w miejscu chronionym przed wiatrem i zacienionym, może zacząć usychać na skutek np. mroźnego wiatru, czy palących promieni słonecznych. W niekorzystnych warunkach część krzewów może przetrwać zimę, jednak roślina zostanie trwale uszkodzona przez mróz i nie będzie wzrastać i rozwijać kwiatów. 

Kiedy sadzimy krzewy kamelii?

Najkorzystniejszą porą do sadzenia kamelii jest wiosna, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Specjaliści radzą, aby przy zakupie wybierać odmiany najbardziej odporne na zimno i egzemplarze - co najmniej czteroletnie, które mają już o zdrewniałe pędy. Zasada jest taka, że im starszy będzie krzew, tym lepiej przetrwa zimę. 

Krzew sadzimy w dole, który musi być dwukrotnie głębszy i szerszy niż rozmiary bryły korzeniowej. Do dołu wsypujemy podłoże dla roślin ozdobnych i sadzimy kamelię równo z powierzchnią gruntu. Wybrana przez nas ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny i być bogata w próchnicę. Jeśli nie zdobędziemy specjalnej mieszanki ziemi dla kamelii, możemy przygotować ją samodzielnie z równych ilości ziemi ogrodowej, kompostu i torfu. Krzewy kamelii świetnie radzą sobie w podłożu dla różaneczników i borówek, tolerują też gleby cięższe, ale muszą być one przepuszczalne. 

Pielęgnacja krzewów kamelii

Krzewy kamelii wbrew obiegowym opiniom nie sa wymagające. Powinny być nawożone jedynie w okresie od końca maja do połowy lipca specjalnym nawozem. Do nawożenia można wykorzystać również preparaty dla różaneczników. Nawóz rozmieszczamy na wilgotnej glebie, którą następnie podlewamy.

Jednym z istotnych warunków bujnego kwitnienia kamelii jest także równomiernie wilgotne podłoże. Od wiosny do jesieni, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewu. Gdy ziemia będzie zbyt sucha roślina zacznie zrzucać pąki kwiatowe. Do podlewania można wykorzystać deszczówkę albo odwapnioną wodę z wodociągu

Wilgotną glebę należy zapewnić krzewom kamelii także w zimie, w okresach bezmroźnych. Ważne jest, aby korzenie krzewów nie były narażone na wysychanie, dlatego trzeba zadbać o rozłożenie ściółki na gruncie wokół krzewu. Warstwa liści lub kory pomoże roślinie utrzymać wilgoć i ciepło przez całą zimę. Specjaliści na utrzymanie właściwej wilgotności gleby zalecają ściółkowanie gleby z wykorzystaniem włókna kokosowego.

Jak zabezpieczyć krzewy kamelii na zimę?

Gdy nastają już zimowe dni warto zadbać o wykonanie osłon, zwłaszcza dla świeżo posadzonych krzewów.

 • Krzewy kamelii dobrze zniosą zimę w najcieplejszych regionach Polski.
 • Rośliny uprawiane w doniczkach powinny być zimowane w nieogrzewanym domku na działce.
 • Korzenie przykrywamy warstwą ściółki z kory i owijamy roślinę włókniną lub np. matami maty z trzciny. 
 • Starsze, wyrośnięte rośliny, w regionach o łagodnym klimacie, nie wymagają z reguły specjalnej ochrony zimą.

Podczas bardziej mroźnej zimy należy jednak okryć ziemię nad bryłą korzeniową krzewu kamelii - grubą warstwą ściółki. Jeśli rośliny mają bardzo słoneczne stanowisko, wymagają zimą zacienienia, aby nie wyschły.

Do wyboru i do koloru!

Poszczególne odmiany krzewów kamelii różnią się nie tylko rodzajem barwynych pąków, ale także wymaganiami, a w szczególności mrozoodpornością, dlatego najlepiej kupować krzewy w dobrych szkółkach prowadzących sprzedaż tych roślin. Wybrać możemy odmiany kwitnące na jesieni, albo te, które będą orientalnym zwiastunem budzącej się do życia przyrody na wiosnę. Możemy wybierać np. odmiany takie jak: 

 • Camellia oleifera
 • Winter's Joy
 • Winter's Snowman
 • Spring's Promise
 • April Dawn
 • Sacco Nova
 • Blac Lace
 • Ezo-Nishiki
 • Dahlonega

Zapowiedź

Za tydzień zobaczymy, jakie zioła można wybrać na wczesne uprawy na działce lub w ogrodzie. Zapraszam!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów!

Kliknij i obserwuj Ding.pl na

Artykuły

Blog

Reklama
ding ad-box placeholder

Ding.pl to serwis internetowy prezentujący gazetki promocyjne oraz katalogi sklepów i dużych sieci handlowych. Dzięki geolokalizacji otrzymasz przede wszystkim oferty sklepów, z Twojego bliskiego otoczenia. Dodatkowo na stronie znajdziesz adresy sklepów, więc w trakcie podróży bez problemu trafisz do ulubionego sklepu.

Na naszym serwisie znajdziesz najlepsze promocje i oferty z całej Polski. Dzięki Ding.pl w prosty sposób porównasz ceny z różnych sklepów i rozsądnie zaplanujecie zakupy. Chcesz tanio kupić cukier lub panele podłogowe. Kupić rower na prezent? Spróbować piwa w okazyjnej cenie? Z Ding.pl jest to bardzo proste! U nas dostaniesz nową gazetkę promocyjną sklepu: Lidl, Biedronka, IKEA, Media Markt czy Leroy Merlin.

Nie interesują cię wszystkie promocyjne produkty? Chcesz dostawać powiadomienia tylko od wybranych sieci? Wypatrujesz jakiegoś produktu w najniższej cenie? W Ding.pl zakupy są proste i przyjemne! W naszym serwisie możesz włączyć powiadomienia do ulubionych produktów i sieci sklepów, dzięki czemu nigdy nie przegapisz najlepszych ofert. Dodatkowo z Ding.pl możesz stworzyć listę zakupową, którą zabierzesz ze sobą!

Ding.pl jest wszędzie tam, gdzie najlepsze promocje i okazje! Z nami nigdy nie przegapisz nowych promocji sklepów Pepco, Jysk, Dino, RTV EURO AGD czy Rossmann!

Ding.pl jest dostępne również w formie aplikacji mobilnej. Możecie ją pobrać za darmo z naszej strony internetowej.

Eu Badge
Ding website logoKorzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright by INTERIA.PL 1999-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
ding ad-box placeholder