Reklama
Reklama

Jak odkamienić czajnik? Odkamienianie czajnika krok po kroku

Odkamienianie czajnika jest niezbędne raz na jakiś czas. Dowiedz się jak najlepiej to wykonać!

Odkamienianie czajnika to powtarzalna czynność, którą co jakiś czas przeprowadzamy w kuchni. I to bez względu na rodzaj naczynia. Osad w czajniku pojawia się bez względu na stopień o jego dbałość. Pojawia się na skutek twardej wody. Wpływa na to wysoka zawartość minerałów, głównie wapnia i magnezu. Kamień w czajniku pojawia się podczas gotowania. Im częściej używamy naczynia, tym więcej osadu pojawia się na jego elementach. Z czasem wpływa on na smak wody. Osadzanie się go na grzałce oddziałuje też negatywnie na trwałość czajnika elektrycznego. W emaliowanym zbiera się na dnie i z czasem odrywa. Skutkuje to nie tylko zmianą smaku, ale i zanieczyszczeniami w kawie i herbacie. Nie trzeba zatem nikogo przekonywać, że kamień w czajniku jest niepożądany. Należy go usuwać choćby ze względów estetycznych i zdrowotnych. Jak najlepiej usunąć kamień z czajnika?

Czym odkamienić czajnik — skuteczne sposoby domowe

Odkamienianie czajnika to konieczność. Wiedzą o tym użytkownicy tych niezbędnych w każdej kuchni naczyń. Gospodynie domowe z większym stażem wiedzą doskonale jak skutecznie wyczyścić czajnik z kamienia. Sposobów na to jest kilka. I wcale nie są to czynności skomplikowane. W kilku z nich z powodzeniem wykorzystać można podstawowe artykuły spożywcze. Do najpopularniejszych metod należą:

  • odkamienianie czajnika octem;
  • odkamienianie czajnika sodą;
  • odkamienianie kwaskiem cytrynowym;
  • użycie specjalnego preparatu do odkamieniania.

Jak odkamienić czajnik octem?

To jedna z najpopularniejszych i wysoko skutecznych metod. Jest przy tym tania. Ocet spirytusowy dostępny jest w każdym sklepie z artykułami spożywczymi. Jest przy tym często używany w kuchni. Nada się także do usunięcia kamienia. Jak zatem odkamienić czajnik octem? Sposób jest banalnie prosty. Do naczynia należy wlać roztwór wody z octem i zagotować. Nasycenie roztworu zależne jest od stopnia zabrudzenia. Czynność tę wystarczy przeprowadzić raz. Osad w czajniku zniknie niemal natychmiastowo. Choć usuwanie kamienia z czajnika octem jest skuteczne, pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach. By się go pozbyć, należy po czyszczeniu kilkakrotnie jeszcze zagotować wodę. Ten sposób na odkamienianie czajnika octem jest znany i popularny od pokoleń. Radzi sobie nawet z grubą warstwą osadu.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną? To równie popularna metoda jak zastosowanie roztworu octu. Do naczynia napełnionego wodą należy wsypać kilka łyżeczek proszku. Następnie odstawiamy je na 15-20 minut, by soda rozpuściła osad w czajniku. W tym przypadku jednak nie gotujemy wody. Po kwadransie należy wylać wodę z rozpuszczoną sodą, a sam czajnik dokładnie wypłukać. Jest to prosta metoda, jednak przy większym nagromadzeniu osadu należy ją powtarzać.

Jak usunąć kamień z czajnika kwaskiem cytrynowym?

Jak pozbyć się kamienia z czajnika tym sposobem? Od razu należy powiedzieć, że sposób działa jedynie na niewielkie ilości osadu. Przy grubym nalocie będzie nieskuteczna. Kwasek cytrynowy ma zbyt słabe stężenie, by gruby kamień w czajniku zniknął. Do naczynia zalanego wodą należy wsypać torebkę kwasku cytrynowego i zagotować. Dla lepszego efektu dobrze jest pozostawić roztwór w czajniku do wystygnięcia. Później wystarczy wylać go i kilkukrotnie wypłukać naczynie. Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności. Sam preparat jest tani i ogólnodostępny w sklepach spożywczych.

Jak odkamienić czajnik preparatem chemicznym?

W drogeriach dostępne są specjalne preparaty, które wspomogą odkamienianie czajnika. Ich skuteczność nie różni się jednak od domowych sposobów. Należy jednak wspomnieć, że po czyszczeniu czajnika z kamienia należy go dokładnie umyć i wypłukać. Warto też zwrócić uwagę czy produkty służą do każdego rodzaju naczynia. Może się bowiem okazać, że doskonale usuwa kamień z czajnika metalowego, ale nie powinno stosować się ich do urządzeń plastikowych. W zależności od składu preparaty mogą wchodzić w reakcje chemiczne. Może to skutkować uszkodzeniem naczynia.

Wiemy już jak i czym odkamienić czajnik wykorzystując domowe sposoby. A co zrobić, by odkamienianie czajnika było niepotrzebne?

Jak usunąć kamień z czajnika na stałe?

Choć pozornie może wydawać się to niemożliwe, to jest sposób, by kamień w czajniku zniknął na zawsze. Oczywiście nie należy tu doszukiwać się sposobu na jego usunięcie. Najskuteczniejszym bowiem sposobem jest stosowanie miękkiej wody. Jak tego dokonać?

Zmiękczacz i odkamieniacz do wody

Najprostszym sposobem jest montaż zmiękczacza i odkamieniacza wody. Stosowane w postaci filtra skutecznie oczyszczają życiodajny płyn ze zbędnych minerałów. Zmiękczacz wody sprawi też, że podniesie się jakość potraw gotowanych na miękkiej wodzie. Kawa i herbata stanie się znacznie smaczniejsza i mocniejsza. Wszystko to za sprawą filtrów oczyszczających i zmiękczających wodę. Są one z powodzeniem stosowane w budynkach korzystających z własnych ujęć wody. Ich działanie obejmuje bowiem szerokie spektrum. Nie tylko zmiękczają wodę, ale też filtrują ją ze wszelkich nieczystości organicznych i mechanicznych. Filtry zmiękczające wodę usuwają z niej szkodliwe związki azotu, które wraz z nawozami przedostają się do wód gruntowych. Zatrzymują i eliminują jony wapnia oraz magnezu. Sprawiają, że z kranu leci krystalicznie czysta i niezwykle smaczna, zdrowa woda. Woda, która sprawi, że nie trzeba będzie zastanawiać się jak usunąć kamień z czajnika i innych naczyń wykorzystywanych w kuchni.

Innym sposobem jest dzbanek filtrujący. To równie efektywne rozwiązanie. Sprawdzi się w gospodarstwach domowych, które korzystają z sieci wodociągowych. Ich użycie jest tanie i wygodne. Przefiltrowana przez wkład do dzbanka woda smakuje znacznie lepiej. I nie pozostawia osadu w czajniku. Wydłuża żywotność urządzeń. Sprawia, że nie trzeba będzie zastanawiać się czym odkamienić czajnik. Odpowiedni dobór wkładów filtrujących znacząco poprawia smak wody. W efekcie będzie ona znacznie smaczniejsza niż ta dostępna w plastikowych butelkach w sklepie. Jest to nie tylko zdrowe, ale i ekologiczne rozwiązanie.

Zobacz też:

Najlepsze zestawy Lego na prezent komunijny! Spodobają się dziewczynkom i chłopcom! 

Co wiesz o Dniu Flagi? Każdy Polak powinien o tym wiedzieć! 

Przed zakupem makaronu warto sprawdzić mały szczegół! Ten detal zmieni Twoje dania na lepsze!

INTERIA.PL